26 Ocak 2015 ve Miştenur’da zafer bayrağı

- Pınar ALTUN
412 views

kobane-ozgurluk (9)

 

26 Ocak 2015… Yeryüzünün en karanlık, en kirli, en barbar topluluğunun 4 ay boyunca kuşattığı Kobanê’nin; yine yeryüzünün en aydın, en temiz, en güzel çocuklar tarafından kurtarıldığı gün. Kuşatmanın büyüklüğü kadar, Kobanê’yi özgürlük yeminleri saymış gençlerin, kadınların, yaşlıların direnişi de büyüktü. Kobanê kenti, Türk devletini ardına almış DAİŞ çeteleri tarafından boğulmak ve yok edilmek isteniyordu.

14 Eylül 2015’te insanlık düşmanları, Türk devletinin ideolojik ve askeri desteği ile 3 koldan Kobanê’ye saldırdı. Tüm dünyanın gözü önünde yaşanan ve gün gün ekranlara yansıyan kuşatma karşısında Bakur halkı Pirsus sınırına akın etti. Binler yüzünü Kobanê’ye döndü, seferberlik çağrısına kayıtsız kalmayarak tellerden atlayıp direnişe akın edenler oldu.

Kobanê kent kuşatmasından bir süre önce DAİŞ çeteleri, köylere saldırarak birçok sivili katletti. Kurtulanlar ise, kente doğru yöneldi. Kuşatmanın son zamanlarına doğru ise, YPG ve YPJ savaşçıları kenti savunurken, sivil halkı ise Pirsus’a tahliye etmek zorunda kaldı.

Kuşatma günlerinde henüz yazılması ve anlatılması zor direnişler yaşandı. Öyle görkemli bir irade sergilendi ki; insan üstü diyebiliriz. Direnişin gidişatını belirleyen Serzori direnişi bunlardan biridir mesala.

Kobanê direnişinde sembol haline gelen Serzori direnişinde yer alan 12 YPG/ YPJ savaşçısı, komutanlarının  ‘geri çekilin’ talimatına uymayarak “Biz YPG tüzüğünü ihlal ediyoruz! Önder Apo, partimiz, şehitlerimiz ve halkımızdan özür diliyoruz”  diye yanıt vermiş, ve kanlarının son damlasına kadar savaşarak geride kalan yoldaşlarına büyük direnç aşılamışlardı. Serzori, Kobanê savaşçıları için artık bir yemindi. Yaşamlarını yitirseler dahi kenti terk etmeyecek, canları pahasına yurtlarını savunacaklardı. Bu büyük insanlardan biri doğu cephesi komutanı Mehmet Emin Erkendi’dir mesala. Helince köyünü bırakmayı bir an bile düşünmemiş, silah namlusu eriyene kadar çatışmıştır. Hemen ardından YPJ Komutanı Arin Mirkan, tecavüzcü DAİŞ çetelerine ve ihanete karşı Miştenur tepesinde fedai ruhla cevap vererek kent ile sembolleşen bir kahramana dönüşmüştür. Gulan, Özgür, Dilgeş, Erdal, Diyar, Revan ve daha adını sayamayacağımız onlarca genç kadın ve erkek Kobanê kenti şahsında insanlığın, onurun, erdemin, inancın, cesaretin abideleri olmuşlardır.

Kobanê, 4 ay boyunca gece gündüz süren direnişte ölümsüzleşen kahramanların diyarı olmuştur. Ocak ayının ilk günlerinde YPG ve YPJ savaşçılarının başlattığı devrimci hamle ile ilk hedef Kaniya Kurda olmuş ve burada DAİŞ çeteleri bozguna uğratılmıştır. Kuşatma kırılmış, çeteler kentin dışına püskürtülmüştür. 26 Ocak 2015 günü Arin Mirkan’ın genç bedenini Kobanê için adadığı yerde, yani Miştenur Tepesi’nde yoldaşları zafer bayrağını dalgalandırdı. Direnene, düşene saygı ve minnetle…