- editor

KÜNYE

4 Nisan 2005’ten bu yana Kürtçe ve Türkçe düzenli aylık periyodlarla yayınlanan gazetemiz Newaya Jin, geniş yelpazede okur kitlesine kendisini ulaştırmayı başarmıştır.

Kadın kimliğini yadsıyan, varlığını inkar eden her türden cinsiyetçi kodlara karşı kadın itirazını ve uyanışını geliştirme çabasında olan Newa; kadın, toplum ve doğa kırımını reva gören, teşvik eden ataerkil ideolojilere karşı tavır sahibidir.

“Özel alan”lardan kamusal alanlara, akademi dünyasından sokaklara, Batı dünyasından Kürdistan dağlarına, çocuklardan gençliğe, politikadan mizaha, tarihten güncele; ekonomi, ekoloji, jineoloji, sağlık, siyaset, savaş, göç, direniş, mücadele gibi kadın ve yaşama dair her gündeme ilgili olan gazetemiz, kadın basıncılığında hasır altı edilen, gözden kaçırılan, haber değeri olarak görünmeyeni görünür kılma arayışında olmuştur.

Newa; kadın kimliğini ve varlığını yadsıyan, baskılayan; kadını reyting ve tiraj artışı ‘malzeme’si olarak gören erkek medya aklına karşı mücadelede ve alternatif özgür medyacılıkta iddia sahibidir.