‘Artık sokaklarda binlerce Marielle var’

- Site varsayılanı
630 views

MARIELLE FRANCO1Güney Amerika ülkesi Brezilya’da sosyalist aktivist bir kadın daha öldürüldü.

Aynı zamanda İnsan Hakları Savunucusu olan Marielle Franco, 14 Mart 2018’de aracının içindeyken şoförü Anderson Pedro Gomez’le birlikte uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

Cinayet polis şiddeti ile sürekli gündemde olan Rio’nun kent merkezinde gerçekleştirildi.

“Bir adım bile geri atmayacağız”

Siyasi bir infaz olarak değerlendirilen cinayet ülkenin birçok kentinde yüzbinleri sokaklara döktü. Sendikalar, kadın örgütleri, siyasi partiler, favelaların yoksul sakinlerinin katıldığı protestolarda, “Bir adım bile geri atmayacağız” sloganı haykırıldı.

Sosyalist ve feminist görüşlü 38 yaşındaki Franco, aynı zamanda aktif bir Kadın Hakları Savunucusuydu. Kendisi de Rio de Janeiro’nun favelalarından (getto) biri olan Mare’de doğan Franco, yoksul halkın sesi olmuş, favelalarda polis şiddetini ve polisin işlediği cinayetleri eleştiren tepkileri ile öne çıkmıştı.

‘Bir tohum olduğunu bilmiyorlardı’

MARIELLE FRANCO2Sosyalizm ve Özgürlük Partisi (PSOL) üyesi olan 38 yaşındaki Marielle Franco, polis şiddetine karşı, kadın hakları ve Brezilya’nın en yoksulları ve şiddetin de hedefi olan siyah Brezilyalıların hakları konusundaki mücadelesiyle tanınıyordu.

PSOL, sosyal medya üzerinden “Seni gömmek istediler ama bir tohum olduğunu bilmiyorlardı. Artık sokaklarda binlerce Marielle var” paylaşımında bulundu.

Franco’nun büyüdüğü favelalardaki bir sivil toplum örgütü olan Redes da Maré, cinayeti “onarılmaz bir kayıp” olarak niteledi.

Eyalet yetkililerinin verdiği istatistiklere göre sadece bu yılın Ocak ayında Rio’da 154 kişi polis tarafından öldürüldü.