Başka sorusu olan?

- KAKTÜS
204 görüntüleme

Dengesiz tipler, onun bunun genetiğiyle oynaya oynaya hayatın da dengesini bozdular. Hepten dengesiz olup çıktık. Akıl sağlımızı koruyacak bir güç var mı bilemem? Ortalığı virüs götürüyor resmen. Bir de virüslere, hastalıklara örnekler verilmiyor mu, bağrımı dövesim var. Kül başınıza ola! Örneğe bak sen, “Eskiden de dünyada böyle felaketler olmuş. Bakın geçen yüzyıl böyle oldu, önceki bir yüzyılda bilmem ne felaketi yaşandı…” falanda filan, salla gitsin. Olabilir. 20. yüzyılın başlarında İspanya’da grip salgını olmuş olabilir, ondan önce kolera, bir önceki yüzyılda cüzzam olabilir. Bütün Ortaçağ boyunca insanlar salgın hastalıktan kırılmış. Bir sor, “Neden?” Her şey kader değil ya?

Kader deyince de aklıma yine kadınlar geldi. Allah’tan geldiğine inanılan her türlü felaketin  adı ya “KADER” ya da “FELEK.” Suçlanacak birileri varsa o da “Kader” ile “Felek.” Zaten koronavirüsten “evde kal”an  erkeklerin ilk icraatı Kader ile Felek’i saçlarından sürüklemek, ölümle tehdit emek, öldürmek vs… burada sayamayacağım türlü şerefsizliklerde bulunmaktır. Hay bu hastalığın kederinde boğulasınız. Bizim kadınlar da “evde kal” süresince evden çıkmayan erkeklerin uyguladığı şiddete karşı broşür hazırlamış. Kadınlar, bu kadar iyi niyetiniz beni cidden öldürüyor. “Korona Günlerinde Kadınlar İçin Şiddetten Korunma Kılavuzu” mu? Şaka mı bu? Bu adamlar evden çıkmıyor, çıkmıyor. Nasıl kadınlar kendini koruyacak? Ya Star! Ma daha iyi bir yol yok mu? Mesela kadını ölümle tehdit eden adama versinler hastanede maskesiz çalışma cezasını. Niye böyle şeyler talep etmiyorsunuz? Niye kadına “kendini koru” ama “savunamaya geç kız Ayşe! Nerede senin tavan? Getir oradan merdaneyi, geçir kafasına tecavüzcünün” demiyorsunuz?

Koruma Kılavuzu?

Korunma Kılavuzuymuş?!? Korunmak için savunma yapmak lazım canım. Yani önce mevziyi elde et ki, o mevziyi koruyasın. Şimdi ortada tek taraflı bir güç var. Canımın istediğini yaparım kontrolsüzlüğü var, sen “Şiddetten Korunma Kılavuzu” diyorsun. Olur, “sevsinler” hepimizi. Merak ediyorum, niye böyle bir devirde her şeyin kriz masası kuruluyor da, “Covid-19 Günlerinde Kadına Yönelik Şiddete Karşı Şiddet ile Karşılık Verilir Kriz Masası” kurulmuyor? Pekâlâ kurulabilir. Sıkıntı mıdır? Bence yok. Oluşturacak kadınlar böyle bir masa, masanın başına da getirecekler birkaç boksör, karateci, tekvandocu, judocu kadın. “Alo” denildiği an, giyecekler koronadan korunma kıyafetlerini,  itfaiye gibi yola düşeceklerdi. Bak bakalım, Korona günlerinde “erkek evde nasıl kalıyor?” Şiddet mi, öldürme tehditi mi? O iş öyle olmaz böyle olur diyecekti kadınlar. Ama yok. “Kadınlar kendini korusun?” Nasıl korusun. Hayatında bir erkeğe elini kaldırmamış bir kadından kendisini korumasını nasıl beklersiniz? Onun için erkeğe ters bakma bile dinen ayıp, günah iken, bunu nasıl yapsın? Erkeğe el kaldırılır mı? Evet canım, kaldırılır. Değil el, tava, oklava, merdane, kepçe, tencere kapağı, kullanışlı olan her şey kaldırılır ve kullanılır. Evde malzeme yok diye canınızı sıkmayın. Mutfaktan daha iyi cephane mi var?

Tecavüzcü, katil erkekleri salıverdiler

Şimdi ben bunları yazıyorum, birileri de çıkıp diyebilir, “şiddete teşvik mi var?” Hayır, şiddete teşvik yok. Kendinizi ezdirmeyin, öldürtmeyin diyoruz. Yıllardır kadınlar o evlere mahkum edilmişler. O evlerin işleriyle uğraşıyorlar. Kadınlar evde mapusluk olmalarına rağmen, sırf bu yüzden bir erkeğe şiddet uyguladıklarını duydunuz mu? “Evde kaldım, çok daraldım, stres oldum. O sinirle vurdum öldürdüm, çok pişman olmasam da burada öyle gözükmem gerekiyor. PİŞMANIM! hakime bacı…” diyen kadın gördünüz mü, duydunuz mu?

Tüm bunlar yetmedi, bir de üstüne üstlük cezaevindeki, tecavüzcü, katil erkekleri de salıverdiler. Az biraz can güvenliği olan kadınlar da böylelikle canından oldu mu? Oldu. Peki size ne demeli? Bu zihniyete nasıl sövüp, saymalı? Sövmek ile saymak ile şiddet, kadın ölümü azalıyor mu?

Birileri de çıkmış, hiç aralıksız soru soruyor, sanki cevaplar cepte de, kimsenin cevap veresi yok. Dur canım, sen sor ben cevap vereyim. Alayım soruyu: “Koronavirüs nedir, Covid-19 hastalığının semptomları neler, hangi önlemler alınmalı?” Koronavirüs, birinin havanızı çalıp, göğüs kafesinizi tekmeleyip, ağzınızı, burnunuzu sıkı sıkıya bantlamasıdır. Daha sonra boğulma semptomlarını yaşamaktır. En iyi önlem ise yeme, içme ve tuvalet kağıdı stoklamadan evvel oksijen stoklamaktır. Nefes al canım. “Virüse yakalananlarda hangi belirtilere rastlanıyor?” Panik, eldiven, maske, tuvalet kağıdı arayışı ve çılgınca alış-veriş. Herhangi bir Asyalı’yı Çinli sanıp, depresif davranışlar sergileme, ırkçılıkta tavan yapma en önemli belirtiler arasındadır. “Çin’den yayıldığı düşünülen koronavirüsün belirtileri nelerdir?” Çin’i bilemeyeceğim ama Çin’in dışında yayılan koronavirüs özellikleri: Milliyetçilik, dincilik, bencillik, “Panik yapmayın, ölenlerin hepsi 70’in üzerinde” gamsızlığı gibi belirtilerdir. “Koronavirüsün özellikleri neler?” Koronavirüs geniş bir aileye sahiptir. Fakat hepsi insanla ilişki kuracak kadar salak değildir. Ama içlerinde kolonyalist olan Covid-19  ‘halk arasında’  “Brûska kolana” olarak bilinmektedir. Son derece şıp sevdi ve kara sevda anlayışına sahiptir. Sevme anlayışı mezara kadardır.

“Ölen ben değilim”in rahatlığı

“Koronavirüs ne kadar ölümcüldür, sayılardan nasıl bir anlam çıkarılmalı?” Ciğerlere kadar ölümcüldür. Ciğer hava almıyorsa, Azrail tırpanını bilemeye başlamış demektir. Sayılar mı? Sayılar ölümün sıradanlığına işaret eder. “Ölen ben değilim”in rahatlığıdır sayılar. “Covid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılanlar hastalığı nasıl yendiler?” Tabii ki kapitalizmin uyduruk ilaç sektörlerinin yaptığı ilaçla değil. Formülü veremem, bu bir gizem!?! “Tedavisi var mı?” Olsa can kurban?!? “Koronavirüsten nasıl korunabilirsiniz?” “İmamın dediğini yap, yaptığını yapma.” Ellerini münasip olmayan yerlerine dokundururken, aynı anda ağzına sokma. Sosyal mesafeyi ruhsal yakınlık ile kapat. Şiddet uygulayan, kadını öldürmek ile tehdit eden erkeklere maskesiz olarak hastanede çalışma cezası ver. Aldığın o kadar tuvalet kağıdını topluca kaynar suya koy ve kaynat. Sonra da onu evin her yerine ser. Ertesi gün tuvalet kağıdı olmayanların ruh halini yaşa! “Ölümlere koronavirüs mü neden oluyor?” Hayır, eril zihniyet oluyor. “Covid-19 için bir öneriniz var mı?” Evet! “Dezenfektanları vücuda enjekte edeceğimiz bir yol var mıdır?” diyen Trump’a ve yakın dostu Erdoğan’a dezenfektan enjekte edilmesini öneriyorum. Bakalım dünya ciğerlerini pisliklerden temizleyebiliyor mu? Eee sonuçta dünyanın da nefes almaya ihtiyacı var. Temizlik imandan gelir, değil mi? Başka sorusu olan?!?