Dağlar; direnişin olduğu her yerdir

- Laleş Rênas
149 görüntüleme

“Bir gökkubbe ve belki de bir secdeye varış hali…

‘Allah’ ın üvey çocukları’ diye nitelendirilen bir kavmin en onurlusu…

Özgürlük kılıcını ellerinde tutanlar,

bir isyanın, bir çığlığın, haykırışın ve kavganın,

bir dostluk hikayesinin en kahramanca savaşanları

Ey dağların ötelerinde, ülkemize özgürlüğü getirmekle görevli olanlar

Apo’nun yiğit fedaileri!

Selam size, sabah size, gün size armağan olsun…”

(Rênas AVESTA)

*3 Mayıs 2021’de şehit düşen Sarya Diyar’ın anısına

Bir adanma halidir belki de gerilla. Ya da bir başlangıç veyahut sonsuzluk izdüşümünde en ince çizgiye giden en kalın hat… “Kendimi bulduğum yer” der bazı savaşçılar. Enerji oklarının daldan dala dolaştığı, yürekten yüreğe seyir halinde olan ve savaşçıya koşan bir enerjinin maddeleşmiş bir yaşam hali, ya da bedensel kılınmış bir iskeletidir gerilla.  Tanık ettiğiniz hikayeler, tutmanız gereken bir mevzi gibi durur karşınızda. Kalan bakışlar, söylenmeyen son sözler,  ülkenin bilincini en ağır şekilde taşıma, özgürlüğün kalbe pombaladığı nefes, her şey sonsuz her an kafanızda ve yaşamınızdadır. Böyle bir yaşama “hücum” talimatını veren sevginin akış güçleri vardır. İşte bu akışın güçlü bir yanını kendisinde var eden bir gerillaydı Sarya Diyar.

Yaşamı sahiplenmenin resmiydi

Gerilla Sarya Diyar, “biz nerede direnirsek dağlarımız orasıdır. Burası Avaşin de olabilir, Besta  da olabilir, Kardeniz de olabilir. Hiç tanımadığınız bir şehrin küçük bir sokağında da direniş olabilir, orası da bizim için dağlardır.” Sarya Diyar; direndiği her yeri dağlar kabul eden,  sevgiye cesaretle atılıp, direnişe hücüm eden bir gerilla. O,  Avaşin’de adımladığı her patikada bir ize rastlamayı bir mucize kabul eden, dokunduğu her an’a bir anlam biçmesini bilenlerdendi. Avaşin’de hangi gerillaya sorarsanız sorun size Sarya’yı anlatır. Çünkü o tüm yoldaşlarına erzak, cephane, sevinç, moral taşırandı. Bir mevzinin, bir savaşın tüm altyapısıyla ilgilenirdi. Ne dağlar karlardan bembeyaza büründüğü an’da ne de yağmurun çukurlar oluşturduğu Avaşin arazisinde yürüdüğü an’larda  bir kere bile şikayet etmeden her defasında aynı moralle, aynı maneviyatla tepelerde kalan arkadaşlarına erzak götürürdü. Ve bahara çıkmadan eylemlere katılmanın hazırlıklarına başlardı. Bir yaşamı sahiplenmenin resmiydi onun yalaşı. Oluşumun sancılarını çektiğiniz yer, ait olduğunuz yerdir.

Hakikatin açısı

Bir gerillanın sesi yankılanıyor Şive’nin vadilerinden, bir gerillanın sureti beliriyor Govendê’nin kayalıklı patikalarında. O, baharla beraber silahını omuzuna alıp; ben  “eylem gruplarına gireceğim” diye dayatıyordu. Bir kadın gerillanın direnişi, yaşama olan bakış açısıydı. Ve bu zaten sevginin kendisi değil miydi? Sevgiyi hakikatin bir açısı haline getiren de bu yaşama bağışlanan aynı ruhlar değil miydi? Direnişe sevgiyi ekleyen ve her yere yayan buna olan inançla eşdeğerdi. Sarya Diyar; 23 Nisan’da tecavüzcü, sömürgeci Türk ordusunun Avaşin alanında başlattığı işgal operasyonunda direnişiyle tarihe geçen Mam Reşo alanındaydı. Mam Reşo alanındaki savaş tünellerinde yer aldı. Yoldaşlarının hakikat izi sürdüğü, değerlerini oluşturup büyüttükleri, topraktan savaş tünellerinin adı oldu. İşgalcilerin tüm saldırılarına rağmen mevzisini bırakmayıp direndi Sarya Diyar.

3 Mayıs 2021’de, direnişi yeniden tanımlamayı bir vazife olarak tarihe bırakan bir fedailikle ölümsüzleşti.