“Her Kadının Bir Hikayesi Var”

- Newaya Jin
304 views
Utamara Kadın Buluşma Merkezi; kadınların yazdığı öykü ve şiirlerden oluşan “Her Kadının Bir Hikayesi Var” yazım çalışmasını, üç kitap halinde 2012 ile 2018 yılları arasında okurla buluşturdu. Değerli ve anlamlı bulduğumuz “Her Kadının Bir Hikayesi Var” yazma geleneğini sürdürmek ve dördüncü kitap çalışmamızı başlatmak istiyoruz.

Özgürlükleri, her alanda mücadele ederek çoğalttığımız gibi, edebiyatın geniş alanında da çoğaltmak, çoğalmak istiyoruz.Kadınlar açısından 2020 yılı her anlamda bir mücadele yılı olarak geçti. Korona pandemisinin yarattığı zorluklar ve izolasyon en çok da kadınları etkiledi. İnanıyoruz ki, her kadının yaşam deneyiminde birikmiş hikayeleri, şiir tadında birikmiş güzellikleri vardır. Bin yıllardır kadın hakikatini yok sayan cinsiyetçi, erkek egemenlikli sistemle mücadele eden kadınlar olarak; direnişimizi, özgürlük umudumuzu, dünyayı değiştirme iddiamızı, inancımızı meydanlarda buluşturuyoruz. Bütün bu deneyimlerimizi öyküleştirerek, şiirleştirerek de buluşmalarımızı, dayanışmamızı çoğaltabiliriz.Yaşadığımız zorlukların, uğradığımız şiddetin, ayrımcılığın, haksızlık ve hukuksuzluğun sorgulamasını yapabilir, yazarak yaşam ve mücadele deneyimimizi gelecek kuşaklara aktarabiliriz. Yazmak da bir eylem, bir direniş biçimidir. Edebiyat ise en özgür ve özgün sanat biçimidir. Kadınlar olarak yaşama dair biriktirdiklerimizi yazarak, özgür düşünmenin özgür hissetmenin mutluluğunu paylaşabiliriz. Kadınların kaleminden sevinçlerimizi, umutlarımızı, özlemlerimizi, acılarımızı, trajedilerimizi öyküleştirelim. Kadınlar olarak ne yaşıyoruz? Nasıl yaşamak istiyoruz sorularına, şiir tadında cevaplar bularak edebiyatın güzelliğinde buluşalım.

Katılma koşulları:

1- Kadınlar tarafından yazılan, kadınların hayat hikayelerini tema olarak işleyen ve hiç bir yerde yayınlanmamış öykü ve şiirler değerlendirmeye tabi tutulacaktır.
2- Öyküler ve şiirler Kürtçe, Türkçe, Almanca, İngilizce yazılabilir.
3- Her katılımcı bir şiir, bir öykü ya da iki şiir, iki öykü gönderebilir. Metinler, yazarın gönderdiği isim ile yayınlanır ve metni yayınlama hakkını da onaylamış olur.
4- Metinler, A4 sayfası ile 5-6 sayfayı geçmemeli. Metinler, el yazısı olarak gönderileceği gibi, e-mail olarak da gönderilebilir.
5- Son gönderme tarihi: 1 Eylül 2021’dir.
6- Katılımcıların isim, adres, e-mail, telefon numarası, kısa bir özgeçmiş ve bir fotoğraf göndermeleri gerekmektedir.

 

_____________________________________________________

 

Her Jin Çîrokek Xwe Heye

Navenda Hevdîtina Jinê ya Utamara; xebata pirtûka ya ku ji çîrok û helbestên jinan pêk dihat; ‘‘Her Jin Çîrokek Xwe Heye’’ wekî sê pirtûk bi xwînerên xwe re gihiştibûba hev. Xebata; ‘‘Her Jin Çîrokek Xwe Heye’’ ya ku me nirx û wate didayê bo kevneşopiya nivîsandina wê bidomînin niha jî em dixwazin xebata pirtûka çaremîn bidin destpêkirin. Çawe ku em li her qadên azadiyê bi têkoşînê zêde dibin, di qada azadiya wêjeyê de jî em dixwazin zêde bibin. Ji hêla jinan ve sala 2020’an wekî sala têkoşînê derbas bû. Îzolasyon û zehmetiyên Pandemiya COVÎT-19 herî zêde li ser jiyana jinê bandor kir. Di navserpêhatiyên jiyana her jinê de çîrokên berhevbûyî bi xweşîkbûnên tama helbestê hene. Em wekî jinên ku bi hezaran salane li hember pergala serdestiya zayendîperestiya mêran têkoşînê didin. Emê berxwedana xwe, hêvîya azadiya xwe, angeşta xwe ya guhartina Cîhanê û baweriya xwe li qadan bigihêjînin hevdu. Hemû serpêhatiyên xwe bi çîrokan, helbestan, bihevdîtinan û bi şêwirmendiya bi hev re zêde bikin. Bi nivîsandinê; zehmetiyên me kişandî, tundiya li ser me, cudahiya li me dibe, neheqî û bêedaletiya li me dibe; lêpirsîn bikin û derbasî nifşê dahatûya bikin. Nivîsandin jî şêweyekî berxwedan û çalekiyê ye. Wêje jî şêweyekî hunera xwerû û azadiyê ye. Bi nivîsandinê em jin; emê danehevên xwe yên li ser jiyanê bi ramandineke azad, têgihiştineke bi bextewariya azad parve bikin. Bi pênûsa jinan; emê keyfa xwe, hêviyên xwe, bêrîkirinên xwe û trajediyên xwe bikin çîrok!

Em wekî jin çi dijîn? Em dixwazin çawe bijîn? Ji bo van pirsan bersivên bi tama helbestê bibinin û bi xweşikbûna wêjeyê hevduhembêz bikin.

Şert û mercên tevlîbûnê:

1- Ya ji hêla jinan ve hatî nivîsandin, çîroka li ser jiyana jinê û çîrok û helbestên heta niha li ti cihî nehatibe weşandin; dê werin nirxandin.
2- Çîrok dikarin bi zimanê Kurdî, Tirkî, Almanî û Ingilîzî werin nivîsandin.
3- Hemû beşdervan bihelbestek, çîrokek an jî bi du helbest û du çîrokan dikarin bişînin. Nivîs dê bi navê nivîskar şandî were weşandin û bi şandinê re weşandina mafê nivîsê jî tê erêkirin.
4- Nivîs dive bi formata A-4 be û ji 5-6 rûpela nebûre. Nivîs dikare bidestnivîs an jî bi rêya e-maîl’ê jî were şandin.
5- Dîroka dawî şandinê: 1 Îlon 2021 ye.
6- Beşdarvan,nav navnîşan e-mail,reqema telefon, kurtejiyan û bi weneyek rêkin.