İnadına soracağız: Gülistan nerede?

- Roni EYLEM
254 views

Ülkemizin her yanı kanıyor. Gece gündüz  ormanlarımız kesiliyor, yakılıyor. Tarihimiz sular altında bırakılıyor. Kemiklerimiz kaldırımların dibine atılıyor. Mezar taşlarımız parçalanıyor. Analara çocuklarının kemikleri posta yoluyla kutu içersinde gönderiliyor. İstiklal Marşı eşliğinde belediyelerimize koca koca kırmızı-hillali bayraklar ve ‘reis’in resimleri asılıyor. Oyun oynayan çocukların üzerine kurşunlar yağdırılıyor, tir tir titretiliyor ufacık bedenleri. Elinin altında titreyen çocuklardan haz alıyor faşizm. Öfkesini ve kinini kusarak uluyorlar ülkemin sokaklarında… Hiçleştirip yerin yedi kat dibine sokarak, üzerimize de zift dökmek istiyorlar. Kök salışımız, yeşermemiz kudurtuyor onları… Kötülüğün her halini deniyorlar. Her fırsat ‘reis’ için Allah’ın lütfu… Tüm ülke bir mezbahaya dönmüş durumda.

Bu kötülük hali o kadar sıradanlaşmış ki erkekleşmiş kadınlar televizyon ekranlarından ayan beyan ‘nasıl silahlandıklarını ve kapı komşuları için nasıl ölüm listeleri hazırladıklarını’ anlatıyorlar.  Twitter hesabından İbrahim Gökçek’in ölümüne üzüntüsünü paylaşan bir hakime görevinden uzaklaştırılırken, bu kadın siluetli canavarları ise RTÜK uzunca bir süre görmemezlikten geldi. ‘Profesör’ kılıklı insan taslakları, kız çocuklarının tecavüzünü saray medyasında pişkin pişkin tartışıyor. Ceza almayı bir tarafa bırakalım, konuştukça ünvanlarına ünvan katıyorlar. Bu kötülük topluma sirayet ettikçe sıradanlaşıyor, büyüyor, toplumsal bir kabusa dönüşüyor.

Kaybolmadılar katledildiler

Bu kabus Dersim’de 5 Ocak’tan bu yana kaybettirilen Gülistan Doku’dur. Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Süryani Köyü Mehre’de yaşayan Hurmuz ve Şimoni Diril’dir. 30 Nisan’da evden çıktıktan sonra kaybolan, cesedi dört gün sonra Sur’da bulunan Devran Dinç’tir. Hepsinin faili belli aslında. Örgütlü kötülük olan devlettir. Tüm bu isimler ve daha fazlası aslında kaybolmadılar, kaybettirildiler.  Boğduruldular, işkenceyle öldürüldüler.

Gülistan gencecik bir üniversite öğrencisi. Aylardır Dersim gibi dağına taşına ağacına tüm bedenine mobese kamera yerleştirilen bir yerde olay aydınlatılamıyor. Binbir dalavere çevirdiler. Olayın üstünü kapatmanın en kolay yolu intihar deyip bitirmekti. Gülistan’ın en son görüldüğü kişi Zaynal Abarakov denilen zat olmasına rağmen hiçbir şekilde soruşturulmuyor. Çünkü Zaynal’ın babası polis ve olayın soruşturması babanın görev yaptığı asayiş şubesi tarafından yürütülüyor. Bu olaydan sonra apar topar Alanya’ya taşınan ve bazı iddialara göre yurt dışına kaçtığı söylenen Zaynal Abarakov’a hala yurt dışı yasağı konmuş değil. Yüksek bir ihtimalle Gülistan katledildi, bedeninin nerede olduğu bir muamma. Erkek ise sorguya bile alınmadan elini kolunu sallayarak dolaşıyor.

Adalet erkeğin orman kanunlarının tezahürü. Ailesi, okul arkadaşları ve kadın örgütleri Gülistan’ın bulunması için mücade ettiler, ediyorlar. Dersimliler “eğer suda olsaydı çoktan su yüzüne çıkardı” diyorlar. Su aziz, insan evladı gibi kötülük üretmiyor. Hepimiz bu gencecik kadına dokunmalı ve en azından adil bir yargılamanın olması için mücadele etmeliyiz. Yoksa, yürürlükteki bu erkek kanunları Nadira Kadirova ve daha nice kadın katliamlarında olduğu gibi olayı bir dosyaya sıkıştırıp onu da kapatacak ve tecavüzcü erkekleri aklayarak hayatlarımızı cehenneme çevirecek.

Düşürürüz, öldürürüz, kaybederiz düsturu

Kürdistan’da devlet tarafından sadece fiziki soykırım gerçekleştirilmiyor. Kültürel soykırımla nihai olarak toplum kırımı hedefleniyor. Kaçırma, tecavüz, uyuşturucu ticareti, gençleri dejenere etme vb. tüm uygulamalar devlet eliyle yapılıyor. Tıpkı ’38 Dersim Tertelesi gibi. Tıpkı bu katliamda kaybedilen binlerce Kürt kadını gibi. Yani tecavüzcü, katil devlettir. Düşürürüz, öldürürüz ve kaybederiz düsturu..

Faşizm hayatın her alanında kol geziyor. Birleşmez ve mücadelemizi yükseltmezsek, sokaklar yalnız onlara kalacak. Bizleri evlere kapattılar, onlar faşizan işlerini sürdürmeye devam ediyorlar. Sosyal medya üzerinden lağım troller ‘tecavüz listeleri’ hazırlıyor, kadınları ganimet gibi kendi aralarında paylaşıyorlar. Diyanetin uçkur düşkünü fetvacılarının dini imanı kadınların tecavüzü olmuş. Hayasızlık, fütursuzluk diz boyu. Bugünlerde ise çocuk tecavüzcülerini salıvermenin peşindeler. Ortalığa daha fazla tecavüzcü erkek virüsü yaymak için…