Munzur’un isyan perisi Ceylan

- Sema GABAR
218 views
Her  hikayenin  farklı  bir  serüveni vardır. Bu  serüvenler  bizi  yolculuklara sürükler. Düşüncelerimiz,  duygularımız,  hayal  gücümüz  büyük  bir  çabayla  anlatılan  yaşanmışlığı  anlamaya çalışır. Kulaklarımız pür dikkat  kesilir,  bıkmadan  usanmadan  bu  serüveni  dinler. Hele  anlatılanlar halk kahramanı, toprağı için tereddütsüzce savaşanlarsa dilden dile  anlatılır,  efsane  olurlar.

Ateş  ve  güneş  ülkesi  diyarının  bir  perisi de  Munzur’un  isyan  yürekli  gerillası  Ceylan’ıdır. Ceylan  tüm  çağlara,  geriliklere,  tanrılara  inat  ülkesinin  perisi olabilmek,  mazlum halkını düşmandan koruyabilmek için  bir  şeylerin  yapılması  gerektiğinin  arayışına  girer. Ailesinin devrimcilere olan yakınlığı, yurtseverliği bir bağlılık yaratsa da bunun  yetersiz  olduğunu  bilir. En  çok hayal  ettiği  şey de şehit Ferhat gibi azimli bir gerilla  olabilmektir. Her yaz Dersim yaylalarında gerillayı görmek onda büyük heyecan yaratır.  Kendisini elinde silah, üzerinde gerilla kıyafeti, sırtında çantasıyla dağlarda mücadele ederken hayal eder. Gerilla olmayı en çok da Zarifeler’in, Beseler’in hikayelerini dinlerken düşler. Tarih  hala  canlıdır,  tüm  gerçekler  bütün  çıplaklığıyla  nine ve dedelerin  dillerinden  aktarılır. Bir  yandan  direniş ve  kahramanlık, öte yandan ise yapılan ve yapılmakta olan  soykırımlar. Bu  yüzden gerillaya  katılıp  süngülenen  kadınların, kurşuna dizilen küçük  çocukların,  yakılan  yıkılan yurdunun  intikamını alarak halkına cevap olmak ister. Mücadele  etmek  için  gerekçeleri o  kadar  çoktur ki, o yüzden  sabırsızlanır ve gerilla  olacağı günün  hayalini kurar.

Kavga etmenin bedelleri vardır

  Heval   Ceylan  gerillaya  katılmadan  önce  gençlik  çalışmalarında yer alır. Bu çalışmalara  aktif bir şekilde katılır. Partiden öğrendiği her şeyi coşkuyla, moralleve  aşkla  uygular. Öğrendiği herşeyi yoldaşlarına da öğretir, onları eğitmeye çalışır. Kesintisiz bir emeğin, çabanın içrerisinde olur. Emek verdikçe sevildiğini, sevildikçe güzelleştiğini fark eder. Mücadelenin güzellikleri olduğu kadar zorluklarının da olduğunu bilir. Halkı için kavga etmenin bedelleri de vardır. O bunun farkındadır. Çalışma yürütürken defalarca yakalanır ve  dört yıl zindanda kalır. Zindan sürecinde mücadeleyi daha yakından tanır. Zindan koşullarında bile eğitimini aksatmaz, kendisini düşünsel ve iradi olarak güçlendirir. Gelişen  Devrimci  Halk  Savaşı süreciyle beraber zindanlarda da eylemsellikler başlar. Sürece cevap olmak için zindandaki direniş sürecine katılır. Bu süreci şöyle tanımladı;

“2012  üçüncü zindan  direniş  süreci örgütle,  halkla  buluşma açısından önemli  süreçlerdi. Devrimci  Halk  Savaşı  sürecine bu  biçimiyle de olsa dahil  olmak  moral  vericiydi. Yine Önderlikle  manevi  yoldaşlık  hissiyatı  ayakta  tutan,  örgütle  bağımızı   güçlendiren,  temel  noktalardı. 2009’dan  beri  yoğun  bir  toparlanma,  örgütle doğru  temelde buluşma gündemi olan zindan bileşeni belli  bir  toparlanmayı eğitim  düzeyini  açığa çıkarmıştı. Bu da  birey  olarak  tecrübe,  deneyim  ve  aynı  zamanda  teorik  bir  zemin  yarattı. Güçlendiğimi,  geliştiğimi  hissedebiliyorum.’’

Dağlarının asiliği O’nda vucüt bulur

2014 baharında zindandan çıkan heval Ceylan, en büyük hayali olan özgürlük dergahı dağlara doğru yol alır. Hayalleri artık gerçekleşmiştir. Geç buluşmanın burukluğunu yaşasa da  dağlarda dolu  dolu  yaşamayı, yaşadığı zamanı  mekanı  anlamlı kılabilmek için her anı  güzelliklerle geçirmek gerektiğinin bilincindedir. O yüzden gerillacılığn her şeyini öğrenmeye çalışır. Dağlarda yaşamanın tüm sırlarını büyük bir merak, heyecan coşkuyla anlamaya çalışır. Yoldaşlarının verdiği eğitimleri pür dikkat dinler, iyi bir gerilla olmanın gerekliklerini kusursuzca yerine getirir.

Çok kısa bir zaman diliminde kendisini her yönüyle geliştirir, yoldaşlarının kıyamadığı sevileni, göz bebeği olur. Dersim dağlarının asiliği, heybeti, güzelliği O’nda vucüt bulur. Zorluklar karşısında yılmaz bir savaşçı olur. Dersim’in en sarp alanı Munzurlar’da pratik yürütür. Gerillacılığı aşk tadında yaşamayı bilir. Kendini yeniden yaratmanın, geliştirmenin mecrasının Rêber Apo’nun özgürlükçü felsefesi olduğunun farkındadır. Bunun için okur, soru işaretlerine yanıt arar, anlamak için büyük çaba verir. Çünkü bilir, özgürleşmenin yolu bilinçlenmekten geçiyordu. Beritanlar’ı, Saralar’ı, Zilanlar’ı anlamayı, izlerini sürmeyi gerektiriyordu.

Gerillada 3 yıl kalan Ceylan yoldaş, yaşamı dolu dolu yaşadı. Dersim’in asi dağlarında verdiği kararlı mücadele ile ardılarına kalıcı izler bıraktı.

* 7-8 Kasım 2016’da Dersim’de şehit düşen YJA Star gerillası Ceylan BAWER (Gamze EROL) anısına…