O’ndan sonra bütün kadınlar Berivan olmak istedi

- Site varsayılanı
1.4K views

MANSETAdını Kürt destanı ‘Cembeliyê Mirê Hekkarî û Binevşa Narin’den alan Binevş Agal (Berivan) Cizre’de direnen kadınların sembolü oldu.

Binevş, 1966 yılında Batman’ın Beşiri İlçesi’nde Êzidî bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı. İsmini “Cembeliyê Mirê Hekkarî û Binevşa Narin” isimli Kürt destanından aldı. Kürdistan’da destanlaşacağını bilmeden, Kürt aşk destanlarından birinin kadın karakterinin ismini alan Binevş ve ailesi 1980 yılında 12 Eylül darbesinin baskılarından kaynaklı Kürdistan’da birçok Êzidî aile gibi Avrupa’ya göç etmişti.

Êzidî toplumunu etkiledi

BinBINEVS AGAL (BERIVAN) 2evş’in Avrupa’da PKK’ye katılması Êzidîlerde büyük bir etki ve merak uyandırdı. Kadının evden çıkması dahi çok gerçekleşmezken Binevş’in özgürlük arayışı önce büyük bir şaşkınlık yarattı. Cizre’de örgütlenme faaliyetlerini yürüten Binevş ya da Botan halkının bildiği adıyla Berivan, çok sevildi ve herkesin saygısını kazandı.

Gönülleri fethetti

Adeta halkın gönlünde taht kuran Binevş özellikle kadın özgürlüğü için çabaladı. Binevş’in çalışma tarzı, temposu, halkla ilişkileri, çocuklara olan sevgisi, yaşlılara olan saygısı ve genç yaşına rağmen kendini her kesimde dinleten bir duruşun sahibi olması, Botan halkında büyük bir etki uyandırdı. Botan’da ev ev, mahalle mahalle dolaşarak özellikle kadınlara ulaşmayı hedef edindi. Botan’a halkı örgütlemeye kadınların özgürlük arayışlarına sevk eden ve onlara öncülük eden bir kadın gerçekliği Binevş şahsında yaşanmaktaydı.

BINEVS AGAL (BERIVAN)14Cizre Berivanlaştı

Botanlı kadınlar onu hep kendi yörelerinden bir kadın olarak bakardı. Cizre’de 16 Ocak 1989’da ihbar sonucu kaldığı ev tespit edildi ve çatışmada yaşamını yitirdi. Binevş’in yaşamını yitirmesiyle halkta müthiş bir öfke patlaması yaşandı. Birçok aile doğan kız çocuklarına Berivan adını verdi. Birçok genç kadın ise onun adını alarak dağların yolunu tuttu.

Cizre Newroz serhıldanını örgütleyen Berivan’dı ve büyük emeklerle örgütlediği kadınlar onun yaşamını yitirmesinin ardından Newrozlar’da sokaklarda direnişin öncüsü oldu.

Jinha