Toprağa düşen Nujiyan binlerce Jiyan olarak yeşerecek

- Site varsayılanı
716 views

Işığa koştu Nujiyan

Yeni doğanlara isim, gençlere yol, analara başı dik bir tarih bıraktıC7lmoniVMAARF7r

“Nujiyan arkadaş özgürlük mücadelesine kutsallıkların şehri Urfa’dan katılmıştı. Lanete, zulme, zalime karşı başkaldırının adı olan bu toprakların esmer çocuğuydu. O topraklar da büyümüş, özgürlüğün yolcusu olmanın mayasını bu kutsiyetten almıştı. Çağdaş Nemrut’lara karşı 2005 yılında yüreğini siper edip, Canlı kalkanlar eylemine katılarak, özgürlük dağlarıyla buluşmuştu. Sur’un Derviş’i Çiyager’in, Şırnak’ın Adule’si Zeryan’ın yoldaşıydı. Bu yüzden kabına sığmazdı, bu yüzden korkusuzdu, bu yüzden alçaklığa asla boyun eğmezdi, bu yüzden özgürlük aşığıydı.

Faşist Türk sömürgeciliğine karşı başkaldırısıyla başlayan amansız mücadelesi, Zagrosların asiliğindeki gerillalaşmayla taçlanmıştı. Her Kürt gencinin hayalindeki gerillacılığa buradaki patikalardan başlamıştı. Ana tanrıçaların diyarında savaşmayı, özgürleşmeyi ve sevilmeyi öğrenmişti. Ateşin ve Güneşin çocuklarının diyarında da emekçi, fedakâr ve cesur duruşuyla herkesin en sevileniydi. Düşmanından intikam almayı, korkuyu korkutmayı, kahramanların kahramanı büyük komutan Reşit Serdar yoldaştan öğrenmişti. Zorluklarla alay etmeyi, acıyı öfkeye dönüştürmeyi, yaşamı hep gülerek karşılamayı, Zagrosların Ceylanı Ruken Bingöl’den kapmıştı. Çarçela’nın yiğit  genç kadınları ve erkekleri hala onun en ön cepheye, nasıl büyük bir heyecanla ve coşkuyla giderek, savaştığını anlatır.

Çok iyi bir gerilla ve gazeteciydi

MANSETŞengal’de kayan yıldızını duyan Çarçela’nın bağrı bugün kan aksa da, hainlere karşı kavganın dövüşü amansız olacaktır.  Bu kavganın yolcuları öyle tutkuludur ki, özgürlükle öyle harlanmışlardır ki, ölüm bitiremez onları… Ruhlarında ölümsüzlüğe ulaşanları, direnişleriyle toplumun yüreğinde taht kuranları, ihanetin kirli ellerinden sıkılan kalleş bir mermi asla ve asla bitirmeyecektir. Korkakların çirkinlikleri, korkusuzların güzelliklerinde boğulacaktır. İhanetlerini kapatmak için utanmadan, haysiyetsizce Nujiyan yoldaşımıza saldıranlar, misliyle cezalarını bulacaklardır. Toprağa düşen Nujiyan, binlerce Jiyan olarak boydan boya mazlum ülkesinin topraklarında kök salacaktır. Işığa koşanlar, yeni doğanlara isim, gençlere yol, analara başları dik, mağrur bir tarih bırakırlar. Özgürlük aşıkları, bu makus tarihi bitirecek, bu lanet yere çalınacak ve özgür Kürt kazanacaktır.

Yaşamının tüm demlerinde en önde olmayı bilen Nujiyan arkadaşımız çok iyi bir gerilla olduğu gibi çok iyi bir gazeteciydi. Gerillanın o efsuni ruhunu, katıksız bilincini bu çalışmaya da katarak, en güzelini, en sadesini yapmaya özen gösterirdi. Hem çok güzel yazı yazar, hem çok güzel çekim yapar, fotoğraf çeker, hem de her gün yeniden dünyaya gözlerini açar gibi büyük bir heyecanla haberin peşinden koşardı. Gerilla yaşamının tüm güzellikleri çalışmasına sirayet ederdi. Basın çalışmalarında beraber çalıştığı arkadaşları harekete geçiren, heyecanı ve çalışma azmiyle herkese ilham veren, yorulmak bilmeyen, herkesi üretime teşvik eden bir duruşa sahipti. Böyle dur durak bilmediği, sınır tanımadığı için Şengal’e gitmek isteyen ilk basıncı kadın arkadaşlarımızdandı.

Şengal’i onun yazılarından okuduk

C7loxjGVUAAoCVUFermandan geçirilen Êzidîxanı kurtarmaya giden, Musul Ovasına inen ON İKİLER gibi Nujiyan yoldaş da kaçırılan, köle pazarlarında satılan Êzidî kadınların intikamını almak için yollara düşmüştü. Kürdün en kadim, en orjin hali olan Êzidîlerin yaşadıkları katliamları, acıları en önemlisi de her türlü kırıma karşı bitmeyen kültürlerini dünyaya göstermek, tarihe mal etmek için yine en zor olana koşmuştu. Bu kutsal topraklara ayak basar basmaz çok kısıtlı imkanlarla, dünyanın hafızasından silinen bu toplumun, sesi, dili olmayı başardı. Êzidî savaşçılarının DAİŞ’e karşı kahramanlıklarını görünür kılmak için onlarla nefes nefese ilerleyerek,  en ön cephede, mermilerin altında Deniz Fırat’ların ruhuna yaraşır bir şekilde hesapsızca katılmayı bildi. Nujiyan yoldaş binlerce savaşçının gülüşlerine, hayallerine, umutlarına ve amaçlarına lisan oldu. Lal olmuşlara, körlüğe terk edilenlere dil, göz olmayı başarmak, bu her yanıyla kurutulmuş topraklarda vaha olmak gibidir.

Şengal dağına kalemi nakşeden bu güzellik, binlerce Êzidî kadının ferman hikayelerini yazdı, çizdi, bu acıları dünyalaştırdı. Aç, susuz, yalın ayak yollara düşen, binlerce çocuğu kendi elleriyle yol boyunca toprağa gömen Êzidî kadınlarının ağıt gibi yaşanmışlıklarını, hepimiz Nujiyan yoldaşın yazılarından okuduk. Bu yazılarla, bu fotoğraflarla, bu imgelerle donan dünya, vicdanına, duygularına bir nebze olsa kulak verdi.

Kadınlar seninle çoğalacak

Untitled-1Nujiyan yoldaş kapının eşiğine bile çıkmayan Êzidî kadınlarının, özgürlük mücadelesiyle birlikte nasıl toplumsal ve zihinsel bir devrim gerçekleştirdiklerini an be an takip etti, bu mucizevi değişimi herkesin gözlerinin önüne serdi. Okuma-yazma bilmeyen Êzidî kadınları basın çalışmalarına alarak, bildik tüm ezberleri bozdu. Okumaya-yazmaya su gibi ihtiyaç duyan genç kadınlara okumayı-yazmayı öğretti. Onlara azim ve öz gücün nelere kadir olduğunu gösterdi.

Ey köküne kibrit suyu döken keklik sürüleri! 

Nujiyan yoldaşın yetiştirdiği genç gazeteciler onun kalemini, kamerasını yerde bırakmayacaktır. Siz saldırdıkça ihanete karşı kadınlar, direnişçi duruşlarıyla çoğalacak, maskelerinizi düşüreceklerdir.

Êzidîlere kalleşçe sırt çevirip arkasına bakmadan kaçanların görüntülerini de bir kadın gazeteci çekmişti. Kadın gazetecilerden intikam almak için Nujiyan arkadaşımızı vurdular. Kadınlar bu çetelerin çirkinliklerini çektiklerinden dolayı  bilinçli hedeflendiler. Biz kadın gazeteciler olarak, Erdoğan- Barzani çetelerinin bu alçak saldırıları sonucunda gözümüzün nuru gazeteci arkadaşımız Nujiyan’ın şahadeti karşısında saygıyla eğiliyor. Yolunu yolumuz bilerek, bu kutsallık karşısında secdeye duruyoruz.  Kanı ve kaleminin yerde kalmayacağını sözünü veriyoruz. İhanete karşı direşin çizgisi olan Beritan’la özgürleşen kadınlar, Nujiyan arkadaşla özgürlüğün kalemi, dili ve sesi olacaklardır.”

* YRD-RAJIN Kordinasyonu