Tüm kötülüklere karşı kendimizi savunacağız

- Abdullah ÖCALAN
533 views

Büyük çabalar harcayarak insana yapabileceğimiz en anlamlı ve en büyük hizmet özgürlük çabasıdır. Özellikle de sosyal ilişkilerdeki tıkanmış, çürümüş durumu ortadan kaldırmak için gösterilen çabadır, saldırı biraz buraya yönelik gelişiyor. Aslında benim bütün yaptığım; biraz daha özgür kalın, düşmanınızı görün, sevgiyi görün dememdir. Düşmanı sadece cephede, yalnız öyle kaba-saba haliyle görmekle yetinmeyelim.

En tehlikeli düşman içteki maskeli, bin bir suratlı, sinsi olanıdır. Bizi ne kadar anlıyorsunuz? Aile dersini herhalde görüyorsunuz. Ki, bu, sadece bir aile dersi de değil, ben muhteşem özgür bir aile yaratma çabası içindeyim. Yedi yaşından bugüne kadar aile ilişkisi-çelişkisi büyük bir insanlık ailesine dönüşüyor. İnsanlık ailesinin çok seçkin bir parçasını oluşturmaya özen gösteriyoruz. Tabii bunun nedenlerini, nasıllarını ne kadar da ortaya koysam, bütün yönleriyle izah edilemez. Bu, büyük romanların işi olabilir. Şu anda yoğun ideolojik, örgütsel, askeri yanlarıyla uğraşıyorum. Edebi olarak dile getiriliş tarzı ve sanatsal düzeyi yakalamak da önemli. Aslında öyle anlamayan, kavramayan birileri durumunda değiliz, hainler de dahil onları yürüten biziz.

Biz olmazsak hainler de yaşayamazlar. Düşmanımızı bile biz yaşatıyoruz.

Gerilik de bir düşmandır

Düşmanı açığa çıkarmak ileri bir adımdır. Onlar eski haindir, eski gafillerdir. Bu düşman bin yıllık düşmandır ama gizlenmiştir, açığa çıkmamıştır ve kendini kuzu postunda kurt gibi gösteriyor. Hayvandan daha beterdir, çağdaş ölçüler adı altında insanmış gibi kendini gösteriyor. Önce bunları açığa çıkardık.

Gerilik de bir düşmandır. Yaşama gelememek, belki de düşmandan daha tehlikeli bir rol oynar. Bunların özellikleri var; çirkinlik, bozgunculuk, dedikoduculuk, diğer özellikleri ise; örgüte gelememe, terbiyeye gelememe, ölçüye gelememedir. İşte açığa çıkan düşman. Nasıl üzerine gidilir? Düşünce gücüyle, duygu gücüyle, örgütlenme silahıyla, eğitim silahıyla. Sizin savaşçılığınız kaba bir savaşçılık olmaktan öteye gidemiyor, ama benim savaşçılığım öyle değil.

Eskiden gönül savaşçılığı derlerdi. Evliyalar çile çekerek böyle ortaya çıkardı. Bizimki biraz daha değişik bir evliyalıktır. Bazılarınız bunu hiç anlamıyor, sadece işin askeri yönünü kullanıyorsunuz.

Büyük duyguları olmayan büyük savaşamaz

Siz hamle yapmayı ve mevziye yatmayı düşman karşıdan göründüğü zaman yapıyorsunuz. Ben bunu hiç eylemden saymıyorum. Benim mevzilenmem, pusuya yatmam, silahları kullanmam daha değişiktir. Savaşçının biraz böyle büyüklüğü olmadan kaba savaşa da anlam veremez. Büyük intikam beslemeyen, büyük duyguları olmayan savaşı yürütemez. Komutan düşmanın kokusunu bin kilometreden alandır. Hani derler ya, uçan kuştan nem kapmak. Bütün gelişmeleri böyle ele almayan bir kişilik, savaşta seçkin bir komutan olamaz.

Kaba savaşçılıkla, eski ilkel tarzla biz en fazla kendimizi vurduk. Dürüst gençlersiniz, oldukça da iddialısınız. Sanmıyorum kötülük tohumları içinizde o kadar yeşermiş olsun. Sizinki eğitime kapsamlı yaklaşmayı bilememektir. Yüzeysel ele alma, düşmanın dayattığı zayıflıkları, zayıf zemini yırtamamaktır. Düşman sizi güçsüz bıraktı. Kazanan nedir, kimdir? Özgürlüktür ve biziz. Bizim hareket büyük bir ailedir, çok büyük bir saygı ve sevgiyle gelişen bir ailedir. Aile dersi sosyal dersimizdir. Ve bir de böyle büyük bir aile dersi var.

‘İnsanlığımızdan vazgeçmeyeceğiz’

PKK’de inşaa edilen herhangi bir ulusal, siyasal, hatta herhangi bir insani hareket de değildir. Çok radikal, insanı bütün yönleriyle sorguladığı gibi, özgürlük iradesini en yüksek tutkular, en yüksek insani yaklaşımlarla inşa etmeye çalışılan bir insanlıktır. Şunu çokça söyledik; hayvanlaştırılmanın en tehlikeli uygulamalarıyla karşı karşıyayız. Bir yerde düşman, kendi halkını bile maymunlaştırırken ve seni de daha da beterin beteri bir duruma sokmuşsa, senin de tabii ki, insanın bu düşürülmüşlüğüne karşı yapacağın, çok radikal bir insani kurtuluştur. Kötülük anlamında ne varsa düşmanla, gerilikle birleşiyor. Yalnız Türk faşizmi değil, bütün gericilik güruhu uluslararası çapta bize yöneltilmek isteniyor. Kendimizi hem savunacağız, hem derinleştireceğiz, insanlığımızdan vazgeçmeyeceğiz.

Onlar sonuna kadar “hayvanlaşma” diyor. Biz de sonuna kadar “insanlık” diyoruz. Daha fazla yaşamı duymaya, yaşamın emrettiklerini görmeye, yaşamın savaşla fethetme işine anlam vermeye, engellerini ortadan kaldırmaya kadar gereklerini yerine getirme yönünde başarılı olabilirsiniz.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın “Nasıl Yaşamalı” kitabının ikinci cildinden derlendi.