Büyük hesaplaşma

- Abdullah ÖCALAN
565 views

Özgür tutuma epey açık bir zemin açılıyor. Tabuların veya geleneklerin ağır etkisi bütün yönleriyle açıklığa kavuşturuldu. Bu militana, savaşçıya bir bütün olarak özgürlüğe kalkan herkese cesaret verir ve bu da ekmek su kadar gerekli. Bu değerlendirmelerin ışığında kişiliklere baktığınızda geri düzey oldukça fark ediliyor. Kendinizi yeniden güçlendirmeyi nasıl sağlayabilirsiniz biçiminde bir yönelme olduğunda, eğitici çabaların anlamı burada yatar.

Neler çağrışımları, ihtiyaçları doğuruyor? Eksiklik nerede veya tamamlanma nasıl geliştirilmelidir? Özgür ilişkilere nasıl güç yetirebileceksiniz? Mevcut ilişki tarzınız, sizi çok tutsak, çok etkisiz kılmış. Bu tutsaklık gün be gün yıkılmaya yüz tutuyor. Bu yıkılma ardından kapsamlı ilişkiler düzeyi, ilişkiler zenginliği ve yaşamı güçlendiren kişilik çıkışına hazırlayacaktır. Bir yerde buna yeniden doğuş veya taze başlangıçlar yapmak da diyebiliriz. Yani yaşama yeniden bakma, yaşamı yeniden değerlendirme…

Yeni başlangıçları nasıl yapacaksınız?

İlişkiler derken, özgür ilişkilerden bahsediyoruz. Bahsettiğim verili ilişkiler değil, büyük ilişki zenginliğidir. Bazıları çok çabuk özgür olduğunu veya özgür ilişkiler geliştirdiğini sanıyor. Bu büyük bir yanılgıdır. Tabii bir de bu özgürlük adına yapılıyor.  Nasıl oluyor bu? Büyük özgürlük patlamasını yaşamadan sizler nasıl ipinizi bağlıyorsunuz, ya da ipleri koparmaktan bahsediyorsunuz? Ama sizler bir yerlere veya birilerine sıkı sıkıya bağlanmış, sürüklenip gidiyorsunuz. Bu hangi yaratıcılığa, özgür yaşama götürür? Kendinizi nasıl düzelteceksiniz, yaşamı nasıl yeniden ele geçireceksiniz, nasıl yeni başlangıçlar yapacaksınız?

İlk önce yapılması gereken büyük hesaplaşmaktır. Kendinizle, düzenle hesaplaşmaktır. Özgür olmayan ilişkilerle, kaba durumlarla hesaplaşmaktır. Çünkü kendinizi ancak böyle yeni ilişki düzeyine hazırlayabilirsiniz. Örneğin Kürt erkeği neden böyledir? Değerlendirmelerimiz ışığında Kürt erkeği ne kadar anlaşılabildi? Kadınlara soruyorum, erkeğin nasıl olması gerektiğini de artık biraz sorguluyor musunuz? Yani kendinizi kaba ilişkilere bir daha terk etmeyesiniz. Çok yönlü ilişki düzeyine yönelmeyi başarabilecek misiniz? Şimdiye kadar kendinizi çözemediniz, sorgulayamadınız. Böyle devam ederse mücadelenin gerisinde kalırsınız. Atılım, tempo ve yaklaşımlarda hırslı olmak, kaybedilmiş yılları kazanmak gerekiyor. Aksi halde geriye dönüş olur ve bu da yenilgidir. Bugünden sonra artık yenilgiyi kabul edemeyiz. Şimdi güçlenme ve güç ilişkisi istiyorsunuz. Güven, cesaret, hareketlilik elinizdedir. Yeniden ve doğru sevgiyi geliştirmek, kazanmak mümkündür. Bütün bunlar hizmetinize sunulmuş. Önemli olan bunları doğru işletmek ve yararlanmaktır.

Artık yenilgiyi kabul edemeyiz

Şimdiye kadar kendinizi çözemediniz, sorgulayamadınız. Böyle devam ederse mücadelenin gerisinde kalırsınız. Atılım, tempo ve yaklaşımlarda hırslı olmak, kaybedilmiş yılları kazanmak gerekiyor. Aksi halde geriye dönüş olur ve bu da yenilgidir. Bugünden sonra artık yenilgiyi kabul edemeyiz. Şimdi güçlenme ve güç ilişkisi istiyorsunuz. Güven, cesaret, hareketlilik elinizdedir. Yeniden ve doğru sevgiyi geliştirmek, kazanmak mümkündür. Bütün bunlar hizmetinize sunulmuş. Önemli olan bunları doğru işletmek ve yararlanmaktır.

Benim tarzıma bakın, yaşamın her şeyine yeterli olabiliyorum. Etrafımda ne varsa, onlara muazzam yeterlilikle karşılık verebiliyorum. Hem bilimsellikle, hem de sevgi büyüklüğüyle her şeyi karşılıyorum. Kendi özlemleriyle, istemleriyle insanlığın özlemleri muazzam karşılama savaşını veriyor. Ulus için, insanlık için halkçı, eşitlikçi, her ikisinde de özgürlüğü esas alan bir tarzdır. Sürekli gözetliyor ve insanlığa büyük ilgi var.

Kendini halk kimliğine ulaştırmak

‘Bir şey olma’ herhalde herkesi bağlayan bir gerçekliğiniz oluyor. En yakınlarınız bile, “Sen benimsin” bir anlamda “Sen hiçbir şeysin” der. Benim en vurgulayıcı yanlarımdan biri de karşımdaki bir çocuğa, her insana, “Sen bir şeysin” demektir. Büyük demokrasi, halkı kimliğine ulaştırmak, büyük saygıya yol açmak budur. Hiç kimsenin veremediği kadar özgürlük ve değer verdiğim için herkes bana sevgi ve bağlılık duyuyor. Bütün bunları vurgularken, aynı zamanda çok çatışmalı ve çelişkili olarak getiriyorum. Dönüştürmeden, aşama yaptırmadan ilerleme sağlanmayacağını biliyorum. Ve bütün bunlar günlük oluşumlar olarak birikiyor. Kadın çözümlemesini, özgürlük çözümlemesini anlamak, üzerinde durmak iyidir. Böyle olursa sizin yaşamınız daha da anlam kazanabilir.

29 Ağustos 1993

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ‘Nasıl yaşamalı?’ kitabından derlenmiştir.