İşgal saldırılarına karşı  kadınlar özsavunmada 

- Newaya Jin
537 views

EFRIN-JINE-EFRINE-XWEA-PERORDA-DKIN-PERWERDA-LESKERI-4Türk ordusu ve birçok çete grubunu bünyesinde barındıran Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), 20 Ocak 2018’de Rojava’nın Efrîn bölgesine ortak bir işgal saldırısı başlattı. Devlet erkanının “3 saate Efrîn’e gireriz” söylemlerine karşılık Efrîn’deki Çağın Direnişi ikinci ayına girdi. Tank, top ve savaş uçakları eşliğinde gerçekleştirilen saldırılardan sonuç almayan Recep Tayip Erdoğan çeteleri, sivilleri hedef almaya devam ediyor. Saldırıların başlatıldığı 20 Ocak’tan bu yana, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 200’e yakın sivil insan yaşamını yitirdi.

Çağın Direnişi’ne kadınlar öncülük ediyor

Efrinlilerin direniş duvarına çarpan Türk ordusu ve çetelerinin barbar saldırılarına karşı Efrinli halklar yek vücut. “Burası bizim toprağımız, bizim ülkeEFRIN-JINE-EFRINE-XWEA-PERORDA-DKIN-PERWERDA-LESKERI-5miz, ne olursa olsun toprağımızı bırakmayacağız” diyen bölge halkları işgal faşizan saldırılara boyun eğmeyeceklerini her fırsatta dile getirmekte.

Çağın Direnişi’ne öncülük edenler elbette ki Efrînli kadınlar. Onlar için direnmenin yeni adı Avesta Xabûr. YPJ savaşçısı Avesta Xabûr, 27 Ocak’ta Hemamê köyünde fedai eylemi gerçekleştirerek Türk işgal güçlerine geçit vermedi. Avesta Xabûr’un bu fedai eylemini direniş çağrı belleyen Efrînli kadınlar direnişe seferber oldu. Öz savunma bilinciyle direniş mevzilerine akan kadınlar, militarist, tecavüzcü ve katil sürüsüne geçit vermiyor.

Direnişin yolu öz savunmadan geçiyor 

Direnişin yolunun öz savunmadan geçtiğinin bilincine varan kadınlar, “Dünyanın bütün kadınları Efrîn için başkaldırın” hamlesi kapsamında silah eğitimi alıyor. Kentteki Kongreya Star üyelerine silah eğitimi veren HPC-Jin üyeleri öte yandan ise öz savunma bilincini yaratmaya çalışıyor. Efrîn’deki Şehid Arin Parkı’nda kurulan çadırda verilen eğitimden yansıyan karelerde, onlarca kadının silah eğitimi aldığı görülüyor.