Cenge tutuşan bir yürek

- Ruken Tolhildan
47 views
Tepelerinde erimemiş karlarıyla dağlardan serin bir rüzgar esiyor, ama yürekler sıcak. Ama irade çelikten. Ve kadınlar, analar tıpkı Sümbül dağı gibi, Kürdistan’ın bilcümle dağları gibi dimdik ayakta. Bugünlerde gaspın, talanın, işgalin karşısında da duruşu böyle.

Coğrafyası, tarihi gibi çocukları da direngen Colemerg’in. Sırtlarını Sümbül dağına dayayan, yüzlerini güneşe çeviren; Mezopotamya’ya olduğu gibi bu kente de hayat veren Zap’a öykünürcesine hırçın Colemergli çocukların niceleri özgürlük kervanında yer aldı. Onlardan biriydi Suzan Duman. Colemerg’in önde gelen aşiretlerinden Marinos aşiretine mensup bir ailede gözlerini dünyaya açtı. Kürtlüğün soy damarı topraklarda, kendi köklerinden kopmadan büyümüş olmak bir şanstı. Kimliğiyle tanışıktı, ama bu kimliği özgürce taşıyamamaya öfkeliydi. Helikopterden taranarak katledilen ya da panzerlerle ezilerek katledilen çocukların, “Türk’ün gücünü göreceksiniz” diyerek işkence gören köylülerin duygularını iliklerine kadar hissediyor, ne yapılmak istendiğini biliyordu. 

Gerilla umut demek

Farkındaydı, umut öldürülmek isteniyordu. Var olma, direnme, mücadele umudu…
“Benim için gerilla umut demekti. Çünkü bu sistem en temelde umudu yitirmek istiyor…”
Arayışlarının O’nu götürdüğü yola ulaştığında, neden özgürlük saflarına katıldığını böyle anlattı Suzan. Berçem ismini aldı. Kişiliği ne kadar sakinse öfkesi Zap’ın hırçınlığı gibi hiç sakinlemesin istedi. Özgürlük saflarına katıldığı 2014 yılında DAİŞ çetelerinin Şengal’de kör karanlığa hapsedilmek istenen kadınların ellerinden tutarak aydınlığa çıkardı. Şengal’in kurtarılmasından sonra, bir dağ kadını olarak ruhunun ait olduğu yere döndü. Metîna’da temiz kalpliliği, cesaretli ve bilinciyle öncü bir kadın gerilla olarak rolünü oynadı. Berçem, ne kadar zorlu koşullar ve pratik içerisinde yer almış olsa da, bir gün olsun Rêber Apo’nun kitaplarını okumaktan geri durmadı.

Cenga Xabûr’un öncülerinden 

Zap, Avaşîn ve Metîna’ya dönük başlatılan işgal operasyonlarının başlamasıyla tarihe not düşülen o direniş anında ‘ben de varım’ dedi. Bir parça ekmek, bir tas suyu bölüşmenin sırrına o da erdi. Cenga Xabûr devrimci operasyonunda ön mevzilerde yer aldı. Ülkesinin fedaisi, Metîna’da bulunan Girê Ortê mevzilerinde, savaş tünellerinde direnişin öncülerinden oldu.
Dünyaya gözünü açtığı coğrafya gibi asi, Zap suyu kadar öfkesi hırçın gerilla Berçem ve yoldaşları son nefeslerine kadar direndi. Özgürlük yürüyüşüne başlamasına vesile olan sihirli cümleydi O’nu ve yoldaşlarını dirençli kılan: “Gerilla umut demekti.” O umuda tutundular. Şimdi milyonlar onların savaş tünellerinde binbir zorlukla diri tuttuğu o umudun izinde yürüyor… 

* Berçem Umut (Suzan Duman), Rustem Arpêt (Orhan Yakut), Şahin Nûda (Bedran Gökdemir), Ciwan Minbic (Salih Tewfîq) ve Jiyan Timoqî (Dilan Tunç) adlı gerillalar 15 Kasım 2023 tarihinde Metîna’da Türk devletinin kimyasal silah ve taktik nükleer bombalı saldırıları sonucu  şehit düştü.