‘APO sadece bir önder değil, bir fikirdir’

- Newaya Jin
307 views
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecriti protesto etmek ve fiziki özgürlüğünün sağlanması için yapılan eylemlere dünyanın çeşitli halklarından aktivistler de destek sunmakta. Katalan, Arjantinli ve İtalyan aktivistler, Sayın Abdullah Öcalan ve felsefesi hakkında görüşlerini gazetemizle paylaştı.

Enternasyonalist aktivistler, Öcalan’ın hayatlarındaki yerini anlattı:

Katalan aktivist Helena Pérez “Apo sadece bir önder değildir, bir fikirdir, özgürlüğü mümkün kılan bir fikir” sözleriyle tanımlarken, İtalyan gazeteci Patrizia Montesanti “Öcalan’ın özgürlüğü sadece Kürt halkı için değil, tüm dünya için önemli” diyor. Bir diğer İtalyan gazeteci Sofia Cabasino “Öcalan’ın düşünceleri çok ilerici düşünceler. Demokratik Konfederalizm Paradigması sadece Kürt halkı için değil, Avrupa için de ilham kaynağı” derken, Arjantinli aktivist Nathalia Benavides ise şu cümle ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı tanımlıyor: “Öcalan büyük bir filozoftur.”

‘Öcalan, kendimi ve tarihimi tanımamı sağladı’

Katalan aktivist Helena Pérez, Öcalan’ın fikirleriyle Kuzey Kürdistan’ın Van kentinde tanışıyor. Barış Anneleri’nin öncülüğünde Öcalan’ın özgürlüğü için yapılan eylemde Türk devlet güçlerinin saldırdığı sırada orada olan Pérez, “Kuzey Kürdistan’da etkinliklere gittiğimde bunun her an ölüm veya uzun bir cezaevi süreciyle sonuçlanacağının farkındaydım” diyor. Oraya gittikten sonra Dem-Genç’li bir kadın arkadaş bir ay önce YPS’li Kürt genci Haşim Özpolat’ın polis kurşunuyla katledildiğini belirttiyor. Helena’yı en çok etkileyen ise “Şahadetinden dolayı ağlamadık, mücadelemiz için güç aldık” sözleri oldu. Çünkü bu sözleri aynı acıyı yaşayan tüm Kürt tanıdıklarından duymuş. Şehitler için söylenen bu sözleri kendi içinde analiz ederken başka bir gerçekle karşılaşmış: Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, şahadetleri bir son değil de mücadeleyi büyütmedeki en büyük değer olarak görüyor. Buradan yola çıkarak Öcalan felsefesinin Kürdistan için hayati önemini anlıyor. Helena Pérez, ardından yaptığı Öcalan okumalarıyla hayatında yeni kapıların açıldığını fark ediyor.

İktidar sistemlerini devirebilir

“Benim için Önder Apo’nun paradigması; ailemin geçmişini, Katalan ulusal kimliğimi ve halkların çeşitliliğini tanımamı sağladı” diyen Helena sözlerine şu cümlelerle devam ediyor: “‘Apo’ sadece bir önder değildir. Bir fikirdir, özgürlüğü mümkün kılan bir fikir. Katalonya’ya kadar ulaşan, çoğumuza ilham kaynağı olan bir ideoloji ve felsefedir. Bu felsefeyle kadın özgürlükçü bir dünya inşaa edilebilir. Demokratik Konfederalizm; kapitalizmi, ataerkilliği ve iktidar sistemlerini devirebilir ve direnişin ortak örgütlenmesini sağlayabilir. Helena örnek olarak Rojava’yı gösteriyor: “Rojava, yalnızca Kürdistan inkar edildiği için değil, aynı zamanda Kürdistan için hayata geçirilen fikir ve uygulamalar dünyadaki hükümetlere tehdit oluşturduğu için saldırıya uğruyor.” Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın da bu yüzden tecritte olduğunu söyleyen Helena Pérez, “Bu yüzden serbest bırakılıncaya kadar farklı bir dünya için savaşan insanlar için adalet sağlanamayacak. Onun özgürlüğünü talep edeceğiz ve umudumuzu koruyacağız. Katalonya’dan sesleniyoruz; Rêber Apo’nun ve yol arkadaşlarının yeni bir dünya için verdiği mücadele her zaman kalbimizde olacak” diyor.

‘Öcalan büyük bir filozof’

Arjantinli aktivist Nathalia Benavides, Kürdistan Dayanışma Komitesi’nin Kadın Komiteleri Üyesi. Arjantin’de çalışmalarını yürüten Benavides “Öcalan’a Özgürlük” eylemlerine katılmak için Avrupa’ya geliyor. Gelişini şu cümle ile özetliyor: “Herkes gibi ben de Öcalan’ın özgürlüğünü talep etmek için buradayım.”

Kadınlar ilk defa önemli ve güçlü bir konumu temsil ediyor

Nathalia Benavides’in Öcalan hakkındaki görüşleri şöyle: “Benim bakış açıma göre Öcalan büyük bir filozoftur. Ve kadınlar için önemli bir filozoftur. Halkların uzun soluklu mücadele tarihinde ilk defa kadınlar önemli ve güçlü bir konumu temsil ediyor. Tarihte ilk defa bir hareket, devletin, Patriarka’nın ve kapitalizmin ilişkisini bu kadar net işaret ediyor. Bu üçlünün ilişkisini Kürt hareketi ve kadınları çok iyi ifşa etti. Ben Güney Amerika’da yaşayan bir kadın olarak bunu çok iyi anlayabiliyorum.”

 

‘düşünceleri ilham kaynağı’

İtalyan gazeteci Sofia Cabasino da mesleğinden ötürü ‘Öcalan’a Özgürlük’ eylemlerini yakından takip edenlerden. Dinamo Press Kollektifi olarak bilinen haber sitesine çalışan Cabasino, Atina’dan İtalya’ya giden “Özgürlük Gemisi” eylemi katılımcılarındandı. Sofia Cabasino, kendini sadece gazeteci olarak tanımlamıyor. Eyleme katılan inisiyatifleri tanıtmak ve olan biteni aktarmak istediğini söylüyor ama şunu da aktararak: “Gazetecilik yapmak aynı zamanda bir tarafta yer almaktır.  Ve ben de Kürt Özgürlük Mücadelesi’ni, Öcalan’ın serbest kalmasını desteklemek için buradayım. Öcalan’ın özgürlüğü hem Kürt halkı için hem de Ortadoğu ve Avrupa’nın daha demokratik olabilmesi için önem teşkil ediyor.” Memleketi İtalya’da son senelerde feminist hareketlerin daha da geliştiğini hatırlatan Sofia Cabasino, söz konusu hareketlerin Öcalan’ın kadın özgürlükçü paradigmasının örgütlü mücadeleye katacaklarından faydalanmaları gerektiğini ifade ediyor. Cabasino, konuşmasını şu vurgular ile sonlandırıyor: “Öcalan’ın düşünceleri çok ilerici düşünceler. Demokratik Konfederalizm Paradigması sadece Kürt halkı için değil, Avrupa için de ilham kaynağı.”

 

‘özgürlüğü tüm dünya için önemli’

“Ben bir gazeteciyim. Burada Kürt halkının isyanı için bulunuyorum” diyen diğer bir İtalyan gazeteci ise Patrizia Montesanti. O da Öcalan’ın özgürlüğünün sadece Kürt halkı için değil, tüm dünya için önemli olduğunu belirtiyor. Demokratik Konfederalizm’in halkların birlikte ve barışçıl yaşayabilmesi için en ideal ideoloji olduğunu söyleyen Patrizia, hem inanç hem ekonomik hem de en önemli konu olan kadının özgürlüğü sorunlarının çözümü olacağını düşünüyor.

İdeolojisi dünya halkları için çözüm getirecek

Patrizia, düşüncelerini kısaca özetliyor: “Ben bir kadınım ve her gün çeşitli sorunlarla mücadele içerisindeyim. Kendimi yeniden inşa etmeye çalışsam da etrafımdaki reaksiyonlarla genelde kabul görmüyor. Dünyada yaşanan tüm olaylar erkekleri ilgilendirdiği kadar kadınları da ilgilendirir. Çünkü bu dünyada beraber yaşıyoruz. Onun için Öcalan’ın özgürlüğünü umut ediyorum çünkü onun ideolojisi dünya halkları için bir çözüm getirecek. Bunu sadece kendi geleceğim için değil, bütün halkların geleceği için istiyorum.”