İbadet gibi kendinizi eğitin

- Abdullah ÖCALAN
167 views
Kadın Özgürlük Projesi geliştirilmelidir. Kadının kaybolan doğasını yeniden keşfetmek, tanımlamak, doğaya ve topluma bakış açısını oluşturmak, kendilerini yakından ilgilendirdiğinden erkek ve erkek egemenlikli toplumsal yaklaşıma karşı kadının kendi özgür yaklaşımını geliştirmek, doğru anlamak, giderek örgütlemeye taşırmak. Hem toplumsal ve hem doğa yaklaşımında erkek egemenliğine karşı kadın, eşit ve özgür yaklaşımını hedef almalı.

Bu proje, ciddi bir inceleme, araştırma ister. Bu inceleme ile elde edilen sonuçları somuta uyarlarlar. Kadın şehitler, kendini yakanlar ve anaların anısına kendimce vermek istediğim katkımdır. Kadını ideolojik, moral, fiziki gözden geçirmeye, korumaya almak gerekecek. Çatışmalardan çok zarar gördüler. Bunların korumasını sağlamak hedeftir. Eğitim temeldir. Çocukları ve kendilerini eğitmeleri gerekecek. Anadilde eğitim uygulanabilir. 4 bin yıllık erkek egemenliği var. Bunun için rahibe olun demiyorum ama onu da aşan bir yaşam tarzı olmalı. Erkeğin insafına bırakılacak kadın, kaybetmeye mahkumdur. Bunun için maddi imkanlar gerekli. Başka türlü erkek ve erkek egemen toplumu çözemezler. Çözemeyince yenilmek kaçınılmazdır. Yenilmekten kurtulamayınca da özgürleşemezler. İyi bir proje gerekli, ihtiyaç var.

Özgürlüğe susamış insan

Mani, bizim yaptıklarımızı 1700 yıl önceden yapmış. Mardin’den çıkmış, İsa ayarında. Bugünkü sürece çok benziyor. Tarihi bilmeden kendinizi tanımlayamazsınız. Tarih ve bugün kopuk değildir. Ama tarih unutulmuştur. Acıların giderilmesi, anlamı olan bir hayatın gerçekleşmesi için çalışıyorum. Beni olduğum gibi yansıtın. Koşullar nedeniyle yeterince güç veremiyorum. Güç kaynağı olmanın yanında ben bir insanım. Mani ile birebir benzerlikler var. Bu sözü iyi kavrayın; özgür insan gibi dünyaya bakmayın, özgürlüğe müthiş susamış insan gibi dünyaya bakın. Mümkünse böyle yaşayın. Kadının çok köklü eğitim sorunu var. Özgün, yaratıcı bir kadın eğitimi gereklidir. Onbeş yaşındaki bir kız çocuğunun ağır erkek egemenlikli toplum yapısı içine alınışı kadının, ailenin, erkeğin ve toplumun bitirilişidir. Kadınların gücü varsa yemeden, içmeden kendilerini eğitmeleri gereklidir. Yirmibeş yaşındaki bir kadının on çocuk sahibi olması korkunç bir ceza. Biraz inançlı olmalısınız. Erkek zorlar, fakat sizin elinizde bir örgütlenme imkanı var.
Eğitiminizi ibadet gibi yapmalısınız. Benim kadınlara ilişkin çabalarım vardı, tamamlayamadım. Kadınlar, çocukları eğitsinler. Okuma yazmayı,  kendi dillerini, Kürtçeyi öğretsinler. Her biri yirmi otuz çocuk eğitsin. İlla kendi çocuğu olması gerekmiyor, tüm çocuklar bizim çocuklarımızdır. İşte sosyalizm, demokrasi budur. Vahşi kapitalizm toplumu, bunları mahvetmiş. Bunlar en doğrusudur. Birbirlerine yardımcı olsunlar.

‘Çağın erkeği olmayacağım’

Acıları eğitime, örgüte, faydalı çalışmalara dönüştürmek gerekiyor. Bu çabalar uzun sürelidir. Sabırlı olsunlar, anlayışlı olmak gerekiyor. Böyle hizmetlerle kurtulurlar. Birikmiş binyılların sorunları var. Örgütlenme ile ancak aşılır. Ben aileye karşı değilim. Bilinçli, sağlıklı evlilikler kurulabilir. Bilinçsiz, cahil bir kadınla veya erkekle evlilik haramdır diyorum. Bağlılık bilinç temelinde olmalı, faydalı işler temelinde olmalı. Duygusal bağlılığın benim için çok fazla bir anlamı yoktur.
Aldatan ve aldatılan olmadım. Benim bir ilkemdir. ‘Ben çağın erkeği olmayacağım’ dedim. Bu kadınlar için önemli. ‘Beni anlamayacaksanız benden vazgeçin, yoksa cayır cayır yanarsınız’ dedim. Ben özgürlükle evliyim. O tarzdaki evliliğim de halen devam ediyor. Evlilik kurumuna karşı değilim. Mevcut biçimini de tehlikeli buluyorum. Benim esaretim en büyük günahtır. Burada dört bin yıllık kirli bir tarih temizleniyor. Derinlik için derin bir yalnızlık ve iç dünya gerekiyor. Kimileri bunun için kendilerini yakıyorlardı. Bunu aşmak gerekir. Gerekirse 10-20 yıl inzivaya çekilip kendilerini özgürleştirmeleri gerekir. Kişiliklerini yaratmaları ve kendilerini yetiştirmeleri gerekir. Kölelikten başka türlü kurtulmak olmaz.