‘Özgür kadın benim için idealdi’

- Abdullah ÖCALAN
156 views
Kadınlara ilişkin yarım kalan yaşam projem vardı. Onun içeriği doldurulabilir. Çünkü özü verilmiştir. Özgürleşme mücadeleleri devam etmeli ve sonuna kadar gitmelidir. Özgür kadın yürüyüşü bana göre en haklı olandır. Yaşam ve barış üzerindeki etkisi düşünülmeli. Özgür kadın benim için idealdi. O davam sonuca gidebilmeli. Özgürleşen kadın nasıl istiyorsa, kendileri kararını verebilirler. Üzerine yoğunlaşmak çok heyecan verici. Dayanışma ve mücadelelerini geliştirebilirler.

Meşru savunma hakkı her zaman vardır

YAJK’ın bağımsız bir parti olarak kendini deklare etmesi ilginç bir şey. Çok olumlu. Analar, kızlar barış eylemleri yapsınlar. Kadın partisinin birinci görevi, barış partisi olmaktır. Barış çok cesur bir duruş şeklidir. Ama meşru savunma hakkı her zaman vardır. Zorbaya, haksıza boyun eğmemek lazım. Boyun eğmek çok kötü bir tutumdur. Doğrular beni ayakta tutuyor. ‘Ya ölüm ya hiç’ yanlış bir tutumdur. İnsanın kendisini sürekli yaşama hazırlaması lazım. Aynı kalınarak yaşanmaz. Ben yaşamadım. Bu biçimde yaşanmaz, yaşanmayacak. Elli küsur yaşımı geçtim. Halen kendimi yaşama hazırlıyorum.

Dünyada ilk kadın partisi

Özgür kadın hareketine, özgür yaşam konusunda sınırsız saygı, sevgilerimi belirtiyorum. Yarım kalan özgür yaşam projesini sürdürsünler, geliştirsinler. Dünyada ilk kadın partisi herhalde, ileri bir adım. Güçlenmeye çalışıyorlar. Politik eğitim çok gerekli. Sanat kişiliği geliştirilmeli. Bol bol okusunlar. Muazzam okumaları gerekir. Kadının fiziki özgürleşmesinden tutalım, ruhi şekillenmesine kadar bizde müthiş bir eğitim vardı. Felsefe ve demokrasi üzerine çok yoğunlaşın. Büyük araştırmalar yapmanız gerekiyor. Erkek tarafının özgür kadın partisinin özgünlüğünü, farkını görmesi gerekir. Egemenliklerinden kolayca vazgeçmeyeceklerdir. Güçleri varsa kendilerini değiştirip, dönüştürmeye uğraşsınlar. Bin yıllık erkeğin eliyle gelişmiş yaşam tarzına tepkidir partileşme. Bu işin özünde cins çelişkisi var. Çelişkiyi tanımak gerekir. Onun kuvvetini tanımak gerekir.

Özgür kadın yaratılmalıdır

Bizim projenin özgünlüğü var. Özgür düşünce, özgür beyin, büyük bir düşünceye, yaşamaya ihtiyaç var. Benim felsefeme göre özgür kadın yaratılmalıdır.  Özgür iradeye saygılı olmak gerekir. Başarılı olursa yücedir. Kadına şunu öneriyorum; kendini mal olmaktan çıkarsın. Bu benim için özgürlük yaklaşımıdır. Bu yaklaşımı halen de sürdürüyorum. Kadın, en derin, en etkin, ince, kapsamlı, insanın egemenlik konusu olmuş, mal olmuştur. En eski sınıf, en eski metalaşma ögesi olmuş. Kadın ile barış arasında, özgürlük arasında sıkı bir ilişki var. Buna gücünüz var mı? Özgürlüğü ne kadar istiyorsunuz? Ne kadar gücünüz var?

Benim için namus özgürlüktür

Yaşamınızdaki küçük bir şeyi dahi oturup düşünün. Kendinizi nasıl kimlik sahibi kılacağınızı düşünün. Özgürlük demek; ruhun ve aklın gıdasıdır. İnsan özgürlük gıdası ile insan olur. Ama cefası çoktur. Tarihte değişik biçimlerde gelişir. Bu yüzyılda da böyle oldu. Kadınla benim kurduğum arkadaşlık güzel bir şey. Çok iyi bir diyalog kurmuştum ama yarım kaldı. Zeki olan devam ettirebilir. Kadınlık manevi işkence haline getirildi. Klasik evlilik ve aile üzerinde durduk. Bu dipsiz kuyu gibi, çözülmeden sorun çözülmez. Ekmekten, sudan daha çok özgürlüğe ihtiyaç var. Kadın erkeksiz olmaz, erkek kadınsız olmaz. Benim için ise olur. Kendi kendinizle mücadele etmeniz gerekir. Kendinizi tepeden tırnağa yenileyeceksiniz. Fiziki olarak bunu söylemiyorum. Kadının bu düzeyde erkekle olması cinayettir. Özgürlük olmadan her şey haramdır. Benim için namus özgürlüktür. Kadın için bir takım düşüncelerim var, yapılacak çok şey var. İnsanlık için, kendi cinsinizin kurtuluşu için çalışın ve savaşın. Yalnız kendi sorunlarınızı değil, başkalarının sorunlarına da cevap ve çözüm gücü olun.