‘Siyasetin dışında tutuluyoruz’

- Selma AKKAYA
489 views

Gençliğin politik gelişmelerle, toplumsal olaylarla çok az ilişkide olduğu bir kıtadır Avrupa. Modernist sistem, belirlenmiş bir politika ile gençlerin arayışlarına yön veriyor ve mümkün olduğunca düşünmemesi ve sorgulamaması sağlanıyor. Sistem ürünü olan bu gençlik gerçeği ise “apolitik gençlik” olarak tanımlanıyor. Peki, neden böyle? Bu aşılabilir mi? Bu sorularımıza ve gençliğin politik alanda kendilerine yer bulup bulamadığına, kadınların ve özelde de genç kadınların topulumdaki yerine ve Fransa’daki güncel duruma ilişkin genç kadınlar görüşlerinizi gazetemizle paylaştı.
Lea Baudoin-Helene Duong
Lea Boudoin:
Gelecek her açıdan gençler için çok ağır, özellikle kadınlar açısından. Kadınlar ne yazık ki hala olması gereken yerde değil. Bu nedenle genç kadınlar politik ortamlarda zorluk yaşıyor. Erkeklerin sürekli kendilerini bu politik ortamlarda kadınlardan üstün görmesi eşitsizliği derinleştiriyor. Ama tüm bu ayrımcı, ötekileştirici yaklaşımlara rağmen kadınların bu alanı terk etmemesi gerekiyor.

Helene Cillieres (Fransız Komünist Parti üyesi)
Helene CillieresFransa’nın güncel durumu kolay değil. Çok zor bir süreç geçiriyoruz. Sanki gelecek yokmuş gibi bir ortam oluştu. Humanite Şenliği bizim için bir buluşma aynı zamanda nefes alma alanı. Bu aynı zamanda ümidimizi büyütüyor.
Ben bir kadın olarak Parti Komünist içerisinde kendime yer buluyorum. Bu bütün partiler için geçerli değil. Çünkü herkes yerini bir kadına kaptırmak istemiyor. Fransa’daki hayat koşulları kadınların hayatını iki kat zorlaştırıyor. Bu nedenle kadınlar istediği gibi siyaset ortamında yer alamıyor. Bu çalışma yaşamı için de aynı şekilde işliyor. Bazı kurum ve partilerde kadınları dahil etmek için çaba harcıyor ama bu anlamda halen bir sistem oturmuş değil. Kadınlar için asıl zorluk yaşamın kendisinden doğru gelen sorunlar.

Elisabette Concalves (Sol Parti):
Elisabette CancalvesFransa’da durum çok vahim. Ben de bir göçmen çocuğuyum. Fransa’da şu an temel sorunlar işsizlik, ev, barınma, çalışma ve daha birçok sorun var. Gençler için yaşamlarını kolaylaştıracak hiçbir şey yok. Olanaklar olamaz mı? Ama bunun için öncelikle mücadele etmek gerekiyor. Gençler Fransa’yı temsil edebilir. Ama onlara verilmesi gereken birçok şey var. Kadınlara dönük sürekli baskı mevcut. Problemin kaynağı ekonomi değil. Genç kadınlar kendi mücadelesine sarılırsa bir şeyleri değiştirebiliriz. Genç kadınlar hayat içerisinde kendi yerini tam olarak bulamıyor. Kadın-erkek eşitliği yok. Erkekler toplum içerisinde sürekli kadınların önündeler. Örneğin Fransa’da isterse üniversite mezunu olsun, bir kadının ücreti sürekli erkeklere göre daha düşüktür. İş alanında sürekli kadınlara çocukları ve yaşı soruluyor. Çünkü çocuklar onların iş yaşamında engel olarak görülüyor. Anne olmmorgane fievetiak Fransa’da artık büyük bir sorun.

Morgane Fievete (Komünist Parti)
Fransa’daki aktüel durum giderek kötüye gidiyor. Sol hareketi Fransa’da giderek zayıflıyor. Oysa güçlenmesi gereken bir süreç. Partiler içerisinde gençlerin sayısı azalıyor. Fransız Komünist Parti içerisinde genç kadınlar olarak yer alabiliyoruz ama Fransa’daki politik diğer aktörler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kadınlar olarak partilerde olsak da üstelik üst düzeyde olsa hep erkek egemenliğinin yarattığı psikoloji altında eziliyorlar. Bu psikoloji sürekli kadınları sınırlıyor.

Remadno Nadia  (Fransız Kadın hareketi aktivisti)
Fransa’da kendi iç krizinde son noktada. Sol artık çok geri bir düzeyde. Çünkü sol politikaların merkezinde artık insan yok. Bugün 2015’teyiz ve öyle bir noktaya geldik ki kime oy vereceğimizi bilmiyoruz. Çünkü önümüzde bir alternatif yok. Kadınlara gelince zaten siyasetin asıl remadna nadiahedeflerinden biriyiz. Yokuz gibi. Kendi yerimizi bulmak için yeterli mücadelemiz yok. Ama diğer toplumsal konulara baktığımızda iki kat mücadele vermemiz gerekiyor. Siyasetin içerisinde olan kadınlara baktığımızda erkeklerin diliyle konuşuyorlar. Kadın kimliği yok. Kendi özgürlüklerini savunamıyorlarsa biz onlara “siyaset yapıyorlar” diyemeyiz. Erkeklerin manipülasyonları ne yazık ki kadınların siyaset dışına itilmesine neden oluyor. Şu an günümüzde tüm dünyada bir erkek siyaseti ile karşı karşıyayız. Bu erkek siyasetini biz kadınlar ancak bir ortak mücadele hattı ile dönüştürebiliriz.