“Başka özgürlük yolumuz yok”

- Selma AKKAYA
480 views

mavili-jiyan

“Kadınlar önderliği için yürüyor” şiarıyla 4 Şubat’ta İsviçre’nin başkenti Bern’de start alan kadın yürüyüş kolunda tıpkı Fidan gibi sayıda genç kadın var. Avrupa’nın değişik kentlerinden katılan bu genç kadınlar ilk kez böylesi bir eyleme katılım sağlıyorlar. Fidan, uzun yürüyüşün saçlarındaki örüklerle eylemcilerin arasından hemen seçiliyor. Eylemdeki analar gençliklerini hatırlıyorlar onun saçlarından bahsederken. Bern-Strasbourg yürüyüşünün genç kadınlarından Fidan, katıldığı eyleme dair “1999 yılının Şubat ayında Küresel güçlerin, emperyalist hegemonyanın düzenlediği stratejik ve derin bir uluslararası komplo ile kaçırıldıktan sonra Türk devletine teslim edilen önderliğimiz sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Avrupa’nın üç merkezinde başlatılan uzun yürüyüşe güç katmak için biz kadınlar olarak da destek verdik” söylediği bu cümleler Kürt gençlerinin yaşına rağmen hangi politik algıya sahip olduklarını gösteriyor. Yaşam onlara komploları, emperyalist oyunları, devletlerin rolünü erken öğretiyor. Avrupa koşullarında büyüyen Fidan, “Ortadoğu ve Kürdistan’daki mevcut savaş şartları, özellikle de son günlerde tanık olduğumuz Kobanê zaferi yürüyüşümde bana büyük bir  ilham kaynağı oldu” diyerek, kendisinin yürüyüşüne güç katan Kobane’ye dönüyor, “bizler de tıpkı Kobanê’de yiğitçe savaşan yoldaşlarımız gibi bu haince komploya itiraz etmek adına yürüyüşümüzü olanca hızıyla sürdürüyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Jiyan Deniz, Almanya’nın Giessen şehrinden katılıyor. Eylemdeki tüm genç kadınlar gibi, “önderliğim ve ülkem için yürüyorum” diyor. Kendi yaşıtı gençlere sesleniyor, “halkımızı ve önderliğimizi sahiplenip özgürleştirmek için gençlere büyük iş düşüyor” diyor. “Halkımız önderliğimizi özgürleştirmek için, sayısız eylem gerçekleştirdi. Yılmadan imza topladı. Sahiplendi ve sahiplenecek. Dileğim bu 15 Şubat final olur. Önderliğimizin özgürlüğünü getirir. Bu inançla yürüyoruz. Sonuna kadar eylemdeyiz” diyen Deniz, eylemdeki tüm genç kadınlar gibi coşkusunu diğer eylemcilere de taşıyor.

naze-2Nazê Sarı İsviçre’den eyleme katılıyor. Tüm kadınlar gibi önderliğinin özgürlüğü için her gün binlerce adım atıyor. Sistemin üzerine en fazla oyun oynadığı ve mağdur ettiği kadınların içerisinden özgürlüğe yol alan özgürlükçü kadınlarla yol almanın onurunu taşıdığını ifade ediyor. Avrupa’da yaşayan genç kadınlara sesleniyor; “Bizi dört duvara, kölece yaşama hapseden kapitalist sisteme karşı yürüyoruz. Vahşi kapitalizme buradan yürüyerek meydan okuyoruz. İlerliyoruz. İlerlerken sadece yolları aşmıyoruz. Aynı zamanda kendi yaşamımızda değişimler yaratarak yürüyoruz. Bütün kadınlara buradan sesleniyorum, tek yapmaları gereken bu hayatta başlattığımız onurlu Kürt kadınının yürüyüşüne katılarak öncelikle kendi onurlarına sahip çıkmalılar. Başka özgürlük yolumuz yok, başka yol yok bize”  ve tecridi kırmak için genç kadınların öncü olmasını diliyor.

Adları Berivan, Naze, Jiyan, Beritan olarak değişse de genç kadınlar Avrupa’da büyümüş. Burada doğmuş, sistemin onları saran dişlerini parçalayıp halkının değerlerinde buluşmayı tercih etmiş genç kadınlar. Adımlarını yollarda atarken, mola yerlerinde gençliğin coşkusuyla halaydalar. Coşkuları, genç bakışları ile eylemcilerin geri kalanıyla sürekli zaman geçirmeye çalışıyorlar. “Analarımızdan, kadın hareketi çalışanlarının deneyimlerinden öğreneceğimiz çok şey var “derken bilgiye ve deneyime susamış genç kadınlar olarak sorularını çoğaltıyorlar. Her konuşmalarında yeni eylem yerlerinde buluşmanın randevularını veriyorlar.