Ortalığı pisleten erkek olma hali!?!

- KAKTÜS
164 görüntüleme

Bazen düşünmekten, bazen de ne düşüneceğimi bilememekten çatlayacağım. Ama ne zaman? Bazen diyorum; bırak dağınık kalsın, kim nasıl anlarsa anlasın. Her şeye de yorum getirme. Sonra sanki hayata, adalete, dürüstlüğe ihanet etmişim gibi bir duygu içimde kabarıyor, kendimi tutamıyorum, “Adi, sürüngen, *xerifî, *xurifî” deyip salıyorum içimden geçenleri. Açıkçası bildik küfürleri saymak içimi rahatlatmıyor. Böyle orijinal, küfürle karışık bir şeyler arıyorum. Ben bazen “xurifî” falan diyorum ama bu çok karşılamıyor. Kürtçe’de *“forqî” ya da “forq” diye bir tanım var, “sürtük” manasında. Ama bilirkişiler bu konuda ne der, bilmiyorum. O yüzden bir bilene danışılmalı. Ne de olsa tarihi ve toplumsal bir tanım arıyoruz!?! O yüzden mutlak anlamda erkeğin süprüntü haline bilimsel bir tanım bulmamız şart.

Sakın, sayın okuyucu sakın, “Hop, abla, bacım, falan kes” deme! Adamın ağzıyla, burnunun yerini değiştirmemize az kaldı. Tutmayın kız beni?!? … Düşünsenize herifin yemediği halt kalmamış, istediğiyle eğleşmiş, istediğiyle evlenmiş, eşini aldatmış, boşanmış. Gitmiş başkasıyla evlenmiş. Sonraki evliliğinde de sayısız kez eşini aldatmış. Üstelik de eşini, eşinin arkadaşıyla aldatmış. Tabi bunların hepsi de olaylı olmuş. Üstelik tüm bunları  evliyken ve çocuklarına rağmen yapmış.

Gel de kadın-erkek ilişkisini çözümle

Ulan şerefsiz, boşan o zaman! “Boşanmam.” Tut uçkurunu, kır kıçını otur o zaman. “Oturmam. Ne var arkadaşlarımdır, onlarla görüşüyorum.” Tipine bakıp “adam” sanırsın. Ama çirkefin önde gideni. Adam eve bir dalıyor;  telefonunu bir yere atıyor, şarjını ayrı bir yere, elinde getirdiği kağıtları başka bir yere. Ulan, sen ne çirkefsin. Bu kadın sana nasıl bunca yıl dayandı? Bu nasıl bir zulümdür? Hiç utanmadan da, “yemek yok mu?” diye soruyor. Zıkkımın kökünü ye! Ya konuşma biçimini duysanız, dersiniz, “bu kozmopolit kişilik neyin ürünü? Laf aramızda biz bu kişilik tiplemesine halk arasında “lümpen” deriz. Adam, “hayt, huyt”lu konuşuyor. Ya Star, sen bizi böyle adamlardan sakın!..  Hayat kadın açısından yeterince zor değil mi tanrım, bir de üstüne böyle “TIR” adamları vermişsin….

Ablama soruyorum, “sen bu adama nasıl böyle yıllarca dayandın? Bu zulme nasıl katlandın?”  “Ben bunun zulüm olduğunu bilmiyordum ki. Ben sanıyordum ki, kadının işi bu; o dağıtır, sen toplarsın. Onun söylediği  doğrudur. Üstelik severek evlendik. Taaa ki o kadınlar beni arayıp, rahatsız edinceye kadar. Ne yapsam, ne etsem her şeyim onun kontrolündeydi” diyor.  Şimdi gel de böyle bir evlilik şahsında kadın-erkek ilişkisini çözümle?

Çirkeflik diz boyu

Ya bacım sen nasıl yaşadın bunca zaman? Adamda yok yok yani… Kadını yıllarca manipüle ederek yürütmüş. Kadın öyle bir hale gelmiş ki, aklından şüphe etmiş. “Yok canım, kocam öyle yapmaz. O iyi bir insan. Bu kadınlar sahtekar. Çamur atıyorlar kocama” deyip durmuş. Öyle bir an gelmiş ki,  “acaba ben mi sorunluyum? Kocamı elimde tutamadım mı? Ben kadınlık yapamadım mı? Benim kocamın gözü o yüzden mi dışarıda? …”  Yok Canım; senin koca şerefsiz, düşkün, edepsiz, o yüzden gözü dışarıda. Ayrıca dışarıda gözü olan adamı içeriye getiremezsin. O kopmuş. Zorlama, bırak gitsin. Laf aramızda herif gitmiyor ya… Oturmuş kadını “Yok senin sevgilin var. Yok sen “dost” edinmişsin. Yok ben senin “dostun”un resmini buldum falan filan” diye taciz de ediyor. Çirkeflik diz boyu. Erkeklik nedir diye soranlara, aha erkeklik budur. Her türlü haltı ye, sonra da senden ayrılmak isteyen eşine, “Senin dostun var” de. Kadın bunu anlatırken yüzüne baktım. Neredeyse inanacak “dostu” olduğuna. Onun bu ruh hali beni dehşete düşürdü. Böyle bir adama, “hadi oradan, hadi” demek gerekir. Ama kadın onu bile diyemiyor. Neden? Çünkü yıllarca *gaslightine maruz kalmış. Olayların farkında değil. Adam kadının aklıyla oynayarak, psikolojisini bozmuş. Kadın sürekli suçluluk duygusu içerisinde. Kendi zihninden şüpheye düşen kadın üzerinde kurduğu kontrol sonucunda adamın egosu ise tavan yapmış. Kadının adam karşısındaki ruh hali esrar bağımlısı gibi. Savunmasız, çevre, arkadaş, aileden izole… Kadını görseniz öyle zeki, öyle hünerli, yetenekli bir insan. Çevresindeki herkes de diyor, “X… çok zeki, neden bu halde? Sanki biraz da onun suçu. İzin vermesin, kovsun.” Ben de aynısını düşündüm. Ama öyle değil. Her açıdan istismara maruz kalan, istismarcısıyla bir başına kalan kadın bunu yapamaz. Gaslightin mağdurlarının iyileşmesi yılları alabilir. Ki daha X… neye maruz kaldığını bilmiyor. Ama öğrenecek. Sadece X değil, hepimiz öğreneceğiz, bileceğiz. Ve bizimle böyle oynayanların aklını alıp, yemek diye önlerine koyacağız. “Buyur canım, pişmiş aklın, üstüne biraz zeka serpecektim, lakin sende bulunmuyordu.” Ya Star, insankızını ne diye böyle konuşturursunuz bilmem ki… Adamda yok yok, lümpenlik var. Kontrol manyaklığı var. Gaslightin uygulama yeteneği var. Terbiyeden yoksun, adapsız biri yani… Ama o “kadın olsaydın, kocanı elinde tutsaydın” diyen dillere de bir ara el atacağım. Yakın, pek yakında geliyorum!?!

  • *Xerifî:Sapık-bunak
  • *Xurifî: Bunak-sapık
  • *Forqî: Orospuluk, kahpelik, sürtüklük
  • *Gaslightin: Bir psikolojik manipülasyon ve taciz yöntemi. Bireyin kendi hafıza, algı ve akıl sağlığını sorgulayıp irdelemeye iten bir çeşit kötü yönlendirme.