Sizinleyiz, meydan okuyoruz çirkinliklere

- Newaya Jin
129 views
Bir yıl oldu bu gün 15 Şubat. Tufanın koptuğu gün… Güneşimizin yapayalnız denizlere yelken açtığı gün. Hep derdiniz ya “kendimi müthiş yalnızlaştırdım… Bu halkın birliği için özgürlüğü bütün ruhlara yaymak, parçalanan bütün güzellikleri birleştirmek için…” diye… Evet o gün bütün çirkinlikler birleşmişti sizin çoğalmış, yayılmış, yücelmiş ve vazgeçilmez bir yaşam haline gelmiş yalnızlığınıza karşı.

Gün boyu sizi konuştuk, en son Roma’daki görüşmemizi anlattım. Orada Dersimin kızlarına yönelik çok güzel değerlendirmeleriniz vardı. Şehit Zinarîn’i de anmıştınız. Ve benim için çok anlamlı, çok yaşam dolu çok sevgi dolu bir görüşmeydi. Hep o anları canlı yaşıyorum.

Sınır-sız bir yaşam

Oruçluyuz. Kerbela’da gibi… Su da içmedik. Ama sizin temizlik felsefenizin yaşamsallığını, bizleşen yanını bozmadık: Duygulu, derin, düşünceli, özlem yüklü, umutlu ve her an’ı sizinle geçen gün, günler, yıllar, yüzyıllar… Sınırsız bir yaşam… Hep sizinle olacak… Sizin tarzınızı o büyük ustalığınız sabrınızı ve sonuç alıcı yönünüzü yeniden anlamaya ve kavramaya, kendimizi güçlü konumlandırmaya çalışıyoruz.

Zorlanacağız ama başaracağız

Zorlanacağımız açık. Çünkü müthiş bir yönelimle karşı karşıyayız. Ama başaracağımıza Önderlikle birleşerek bütün zorlukları aşacağımıza inanıyorum. Hepimizde o inanç ve istem var.  Şiiriniz okuduk aynı anda hepimiz ezberledik. Bütün güzel anlamları yükledik. Sizi şiirde gördük, duyduk ve en derin sevgiyle, bağlılıkla kucakladık. O resim yüreğimize beynimize tüm hücrelerimize resmetmiş. O bakışlar zapt etmiş bizdeki tüm yaşam gözeneklerini. O ses yürek atışlarımız olmuş. Kadın yoldaşlarınız olarak o resmi gözbebeklerimize işlemişiz. O sesi gönül sevdamızın sınırsız özgünlüğünde örmüşüz aşkımızla. Kadında eriyen emeğimizin meyvelerini hep verecek bereketi tenimizde besleyerek rengini alacağız resminizin. Buna inandığınızı biliyoruz. Çünkü bunu en güzel siz yarattınız. Siz resmettiniz.

Özgürlüğün en yaşanılası yanı

Sizi yollardayken, radyo dinlerken, konuşurken tüm yaşam zerrelerinde kendinize özgü doğallığınızla hep izliyorum. Oraları (zindan) bilirim. Bütün fizik yapısını kurgulayarak ve bir türlü sığdıramadığım, oralarla sınırlı tutamadığım sizi canlı yaşıyorum. Bu müthiş bir duygu. İşte tüm bunları yaşarken diğer tüm çirkinliklere karşı daha iyi meydan okuyorum. Bu özgürlüğün en yaşanılası yanıdır. Ve bunu yaşamaktan kimse alıkoyamıyor ve koyamaz. En zor anlarda bile…

Şehit Sara’nın (Sakine Cansız) 15 Şubat uluslararası komplosunun birinci yılında yazdığı yazıdır.